22 °c

Menfaatler Çakıştı

Arzuları doğrultusunda yön alır insanlar. Zaman ve mekanın arzuları vardır ki; kim bunu doğru okursa gelecek onunla yoldaş olur. Dış dünyaya aşırı itina ruhun kimyasını bozar. İç dünyada fazla uğraş afiyetten uzaklaştırır.

Kişi, ne zaman ki uzaklaşır insanlardan ve daha çok susar; ancak o zaman "gönül rahatlığı" ona bir cüz daha yakınlaşır. Zira yakınlık ve konuşmak; suâl gerektirir, suâl; talebi doğurur, talepler; arzular peşinde koşar, arzuların gayesi ise menfaattir. Menfaat güdüsü de insanda endişe ve korkuya sebebiyet verir ki, kimyasını bozan da budur insanın. Oysa çıkarsız muhabbetler ve yakınlaşmalar; samimiyeti, samimiyet de huzura kapı aralar. Huzur, hayatın anlamıdır. "Gönül rahatlığı" insana haz verir. Hayat; anlamını bulur, insan; afiyette kalır.

Bir zaman gelecek, samimi arkadaşlardan ve yoldaşlardan daha nadir bir şey bulunmayacak. Zevk ve sefa peşinde koşan amansız insanlar daha çok para derdine düşüp daha çok itibar peşinde koşacak. Acımasız bir yarış içinde zamanın hakemi dahi bulunamayacak. Gidişatın korkunç yüzüyle yüzleşince hakemler çaresiz kalacak.

İnsanlar borçlar içinde boğulacak; geceleri keder, gündüzleri zillet olacak. Bir parça yüreği temiz kalmış insanlar da bulunmaz olacak ki zaman arsızlıktan harap olacak.

Menfaatler uğruna savaşıyor insanlar. “Tek renk ben olayım!” diyor. Gökkuşağını unutuyor. “Parçalardan bir bütün olur.” diyemiyor. Bencilliğin yalnızlığında herkes tek başına savaşıyor. Zihniyetler siliniyor, dava köreliyor. Anlam; anlamsızlık çukurunda son çırpınışlarına şahit ediyor bizi.

Gülümsemek; unutulmuş bir insan eylemi olmuş artık. İnsanlar; iş yerinde, markette, otobüslerde hatta camilerde dahi somurtkan çehresini, bir güle bezeyip gülemiyor, gülümseyemiyor. Hoşnutsuz gönüller tatminsizliğin derdine sürüklüyor kendilerini.

Hal bu iken, şimdi insan ne konuşur sivri dillere, nasıl bakar somurtkan yüzlere? Konuşsa duyan var, dinleyen yok! Susmak da ayıp olmuş, sükut da cahillik... Buna ne çare?

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Misafir 27 Kasım 2017 15:47 Rabbim yüzümüzün güldüğü,huzurulu günlere,çıkarını düşünmeden yanımızda olan dostluklara,haksızlıklara susmayan,Hep bana rep bana düşüncelerinden sıyrılabilen,bencilliklerinden arındırılmış günlere kavuştursun insanlık alemini.

    CEVAP YAZ 1 3 (3) Öne çıkart
  • Misafir 25 Kasım 2017 10:26 tek yol islam başka çaremiz yok amin

    CEVAP YAZ 1 3 (3) Öne çıkart
  • yasemin siner 24 Kasım 2017 14:26 Ağzınıza yüreğinizde sağlık hocam cok güzel anlatmışsınız .

    CEVAP YAZ 1 3 (3) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.