964 Defa Okundu

Medikal ayak bakımı nedir ve neleri kapsar?

26 kemik, 114 bağ ve 20 kastan oluşan, vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların bakımı yaş ilerledikçe hayat kalitesinin ve mobilitenin azalmaması için büyük önem taşır. Gün boyu hareket halinde olan ayakların bakımı medikal olarak ayak sağlığı ile ilgilenen Podolog / Podiatri uzmanlarınca yapılmalıdır.

Günlük hayatın ve sosyal çevrenin beraberinde getirdiği giyim tarzı, Belki de en yoğun olarak ayakları etkiliyor. Sert zemin, dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, bilinçsiz uygulanan pedikür, yapısal olarak da eğer bir soruna yatkınlık varsa, büyük problemler olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar ortalama her yüz kişiden 85’inde bir ayak problemi olduğunu gösteriyor. Zaman içinde değişime uğrayan ayaklarda, kemik ve eklem deformasyonları, batık, nasır, siğil, tırnak-deri mantarı ve terlemeye bağlı oluşan çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Düzenli medikal bakım sayesinde ayak problemleri oluşmadan ya da büyümeden çözülebiliyor, bakım yaptıran kişiler, ayak problemleri ve çözümleri konusunda bilinçleniyorlar.

Medikal ayak bakımı nasıl yapılır?

Genel medikal el ve ayak bakımı sağlığa ve estetiğe yönelik yapılan özel bir bakımdır. Tamamen tıbbi cihazların kullanıldığı özel freze uçları ile yapılan medikal bir uygulamadır.Öncelikle el ve ayaklar steril edilir. El ve ayaklar kontrol edilir, farklılıklar gözlemlenir, Öncelikle tırnaklar hijyenik ve doğru bir şekilde kesilir.Tırnak yüzeyi temizlenir ve parlatılır, kalınlaşmış tırnaklar özel freze uçları ile inceltilir. Sertleşmiş deriler ve nasırlar temizlenir, uygun olan kremler veya solüsyonlar ile nemlendirilir.

Bakım sırasında ölü deri temizlenir, canlı dokuya dokunulmaz. Nasırlar bir seferde dipten temizlenmez, yavaş yavaş temizlenir, aksi takdirde yerine tekrar ve daha sert bir doku gelebilir.

Kimler düzenli medikal ayak bakımı yaptırmalıdır?

Özellikle diyabetli kişilerde ayaklarda his kaybı görülmesi ve his kaybından dolayı ısıyı hissetmeyip yanma, ayakkabı vurmasını hissetmeyip yara oluşması ve bu yaraların hızla büyük yaralara dönüşebilme riskinden ötürü diyabetli kişilerin düzenli ayak bakımı yaptırmaları gereklidir.

Hamileler, sporcular, tırnak kalınlaşması yaşayan yaşlılar, işi gereği uzun süre ayakta kalan, topuklu ya da sert tabanlı ayakkabı giymek zorunda kalan çalışanlar medikal ayak bakımı yaptırmalıdır.

Medikal el ve ayak bakımının pedikür, manikür vb. uygulamalardan farkı nedir?

Ayak bakımında kullanılan ekipmanların sterilizasyonu dünya standartlarında olmalıdır. Kuaför ya da pedikür salonlarında kullanılan ekipmanlar çoğu zaman, gerekli standartta steril edilmemektedir. Dezenefeksiyon sayesinde mikroorganizmalar sadece inaktif hale gelir, halbuki sterilizasyonda tek canlı mikroorganizma dahi kalmaz. Medikal ayak bakımı hizmeti veren merkezlerde kullanılan ekipmanlar ameliyathanede kullanılan aletlerle aynı standartta steril edilmekte ve tek tek paketlenmektedir. Sterilizasyon tam anlamı ile yapılmaz ise pedikür yoluyla enfeksiyon (siğil, mantar, hepatit B, hepatit C, HIV) bulaşabilir.

Pedikür öncesinde ayaklar suya sokulur ve suyla şişen ve kabaran ayaklardaki ölü doku yanında canlı doku da alınır. Vücut canlı dokuyu yerine koymak için hızlıca daha fazlasını üretir, böylece kısır döngü süreci başlar ve 2 haftada bir pediküre gitmek gerekebilir. Halbuki medikal ayak bakımında kuru cihazla işlem yapılır ve sadece ölü deriler alınır, canlı dokuya dokunulmaz. Medikal ayak bakımının ayda bir yapılması yeterli olabilir.

Medikal ayak bakımı hizmeti veren merkezlerde uygulamalar, yüksekokul mezunu podologlar tarafından yapılmakta, ayak / tırnak anotomisine uygun olarak tedaviler gerçekleştirilmektedir. Pedikür salonlarında yaşanan derinden et alma, tırnak matrisini bozma gibi problemler merkezlerimizde yaşanmamaktadır. Gerekli vakalarda podologlar hastanemiz bünyesinde bulunan uzman hekimlerin de (Ortopedist, Dermatolog) yönlendirmesi ile hastaya uygun tedavi yöntemi planlanır.

Podolog tarafından uygulanan medikal el ve ayak bakımları:

Batık tırnak bakımı

Diyabetik ayak bakımı

Hamilelik süresi ayak bakımı

Spor ve spor yapanlar için ayak bakımı

Deforme tırnak bakımı

Mantarlı tırnak bakımı

Ortez uygulamaları

Jel sistem uygulamaları

Nasır bakım ve tedavisi

Deri deformasyon, sertleşme ve kalınlaşma bakımları

Çatlak topuk bakımları

Destek malzemelerin uygulanması, tabanlık, silikon vs.

Yorumlar