384 Defa Okundu

Sevgili Okuyucularım

Resmi okumaya başlayınca aslında her şey ne kadar bağlantılı. Her şey ne kadar nizamında ve önceden olduğu gibi…

Evet! Tarih tekerrürden ibaret azizim. Siyasetin içinde bu tekerrüre hep beraber şahit oluyoruz. Resmi okumayı bilenler, göğün renginden, dalgaların hırçınlığından ve insansız kalmış kıyıların tasvirinden çok anlam çıkarır. Büyük resmi okuyabilenler; halkın ekonomi isyanından, aynı masada oturan muhalefet partilerinin birbirlerine muhalefet etmesinden ve ortaya çıkan yeni siyasi aktörlerden çok anlam çıkarır. Büyük resmin okunabilmesi ümidiyle…

MECLİS KULİSİ - Resim : 1

AKŞENER GENÇLERİN DİKKATİNİ TOPLUYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in resmi Instagram hesabında yaptığı videolu soru cevap paylaşımları dikkat çekti.

Akşener, kamuoyu araştırmalarında partisinin yükselen oy oranı ile saha siyasetindeki başarısını ispatladı. Tüm dünya dijitalleşirken siyasetçiler durur mu?  Saha siyasetinden sonra, dijitalleşen dünyada vatandaş ile etkili etkileşim kuran Akşener, resmi Instagram hesabında gelen soruları yanıtladı.

*Eşinizle nasıl tanıştınız?

*Kahve mi çay mı?

*Bu kadar enerjiyi nereden buluyorsunuz?

*Gelininizle nasıl anlaşıyorsunuz?

*Sinirlendiğinizde ne yaparsınız?

*Cilt bakımı yaptırıyor musunuz?

Gibi soruları yanıtlayan Akşener, sosyal medyanın samimiyet kurmak konusunda etkili olduğunun farkında.

Bu samimi etkileşim, gençlerin dikkatini bir kez daha Meral Akşener üzerinde topladı.

MECLİS KULİSİ - Resim : 2

6’LI MASA KALDI MI?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan arasında çıkan ‘ittifak’ tartışması tüm hafta gündemdeydi.

Ali Babacan son çıktığı ‘gündem özel’ programında: “6’lı masada olan partiler, birbirinin rakibi olan partiler ve aralarında oy geçişkenliği var.” 

“6 partinin mutabık kalıp ortak aday belirleyebileceğinin bir garantisi var mı?  2018’de dört parti anlaşamadı ve ortak aday çıkaramadı.” İfadelerini kullandı. 6’lı masadan ortak aday çıkmasının zor olduğunu ve bu partilerin rekabet ettiğini vurgulamış oldu.

Bir yandan CHP içinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı kesin görülürken, CHP’nin yeni Genel Başkanı kim olacak sorusu yüksek sesle konuşulmaya başlandı. 

Öte yandan oy oranını yükselten İYİ Parti; CHP içinde popülist siyaset yapan ve HDP’ye yakın isimlerden rahatsızlık duyduğu belirtildi. Artık hiç kimse 6’lı masa dağılmaz diyemez.

Bu masa artık dağılmaya müsait bir zeminde duruyor. Hangi vatandaş altılı masanın açıklamalarına, vereceği mesajlara güven duyup inanabilir?

Yakın zamanda bu masanın bir ehemmiyeti kalmadı deyip, masadan kalktığını ifade edenler olacaktır…

MECLİS KULİSİ - Resim : 3

CEMAL ENGİNYURT’UN GÖREV DEĞİŞİMİ

Kulislerde bu hafta çok konuşulanlar arasında; Demokrat Parti Teşkilat İşleri Başkanı olan Cemal Enginyurt’un görev değişimi oldu. Sosyal medya hesabından: ’Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’ olarak partideki görevine devam edeceğini açıkladı. Bu açıklama ardından akıllarda soru işareti oluştu. Cemal Enginyurt siyasi popülaritesini girdiği her partide koruyan bir isim. Bu görev değişimi hangi siyasi gerekçe ile yapıldı? Demokrat Parti içinde bu popülariteden rahatsız olanlar mı var?

MECLİS KULİSİ - Resim : 4

AK PARTİ SAHAYA İNİYOR

AK Parti içinde güçlü iletişimin hedeflendiği saha çalışmaları planlanıyor. Ak Parti kararsız seçmenini geri kazanmanın peşine düştü.

Altılı masanın Türkiye ve vatandaşa nasıl zarar verebileceği anlatılması planlanırken, özellikle koalisyon dönemlerine vurgu yapılacak. Güçlü yönetim eksikliği sebebiyle ödenen acı bedellere dikkati çekecek. AK Partide birçok hazırlığın başladığı çeşitli stratejilerin planlandığı ortada. Kaybettiği seçmenini geri kazanmanın peşine düşen AK Parti, seçmenini ikna edebilecek mi?

MECLİS KULİSİ - Resim : 5

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KADAR KİMSE ZARAR VERMEDİ

Diyanetin İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu, fiyat artışlarının yaşandığı süreçte, “Ticarette kâr haddi var mı” sorusu üzerine verdiği fetva ile gündem oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın muhafazakar camianın tepkisini alacak açıklamalarıyla güvenilirliğini bir kez daha kaybettiğini gördük. Dindar camianın hassasiyetlerini bilenler, tepki çekecek açıklamaların önünü neden almıyor? Artık yüksek sesle konuşulan şeylerden biri; AK Parti’ye en büyük zararı Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği… Diyanet İşlerinin tepki çekecek açıklamaları ile AK Parti hükümetine zarar vermesinin bir operasyon olabileceği konuşulurken, geçmişi FETÖ’ye dayanan hala siyasette, bürokraside üst düzey görev yapan isimlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a belli stratejilerle içeriden zarar vermeye çalıştıkları konuşuluyor.

MECLİS KULİSİ - Resim : 6

PARTİLER ARASI İTTİFAK ARAYIŞI SÜRÜYOR

Altılı masada çatlaklar büyürken, partiler arası ittifak arayışı devam ediyor. Muhafazakar seçmene hitap eden ve bu çizgiyi bozmamak için hassasiyet gösteren Gelecek Partisi, Deva Partisinde bulamadığı karşılığı Yeniden Refah Partisinde bulacak gibi görünüyor. Milli görüş değerlerini savunan, bu çizgide siyasi söylemlerini sürdüren Yeniden Refah Partisi ile Gelecek Partisi’nin sıklaşan görüşmeler yaptığını biliyorum. Partiler arası ittifak arayışı uzun süre daha gündemden düşmeyecek gibi görünüyor.

MECLİS KULİSİ - Resim : 7

‘BAY KEMAL’

‘Milletin Sesi’ mitinglerine devam eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir mitinginde ‘Bay Kemal’ hitabını kabul etti ve altını doldurdu. Twitter ve Instagram hesaplarındaki biyografi kısımlarında "Gençlerin demokrat amcası" kısmının yanına "Bay Kemal" ifadesini ekledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Bay Kemal olmak için önce ahlaklı olacaksın, kul hakkı yemeyeceksin, adaletli olacaksın, emperyal güçlerin önünde diz çökmeyeceksin. Bay Kemal olmak için Körfez ülkelerine el avuç açmayacaksın, bu ülkenin itibarını koruyacaksın. Bay Kemal olmak için İstanbul Sözleşmesi'ni bir hafta içinde yürürlüğe koyacaksın” İfadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı  ‘Bay Kemal’ çıkışı zekice yapılmış bir iletişim stratejisi olarak yorumlanırken, Ak Parti kanadında bu söylemin kabullenilmesi yine bir Ak Parti başarısı olarak yorumlanıyor…

 

 

Yorumlar