MB faizi nasıl indirdi?

Küresel bir dünyada yaşıyoruz artık; ekonomi de küresel, savaşlar da, hastalıklar da... Binlerce kilometre uzaklıktaki bir ülkenin ekonomisi hastalanıp hapşırdığında, ülkenizin ekonomisi zatürre olabiliyor...

 

Küresel bir dünyada yaşıyoruz artık; ekonomi de küresel, savaşlar da, hastalıklar da...

Binlerce kilometre uzaklıktaki bir ülkenin ekonomisi hastalanıp hapşırdığında, ülkenizin ekonomisi zatürre olabiliyor...

Binlerce kilometre uzaklıktaki bir ülke, komşunuzdaki iç savaşa müdahil olup sınırınızın dibinde bir terör kuşağı yaratmaya çalışabiliyor...

Ya da çok uzak bir ülkede baş gösteren bir hastalığı, o ülkeden gelen turistler ya da kuşlar sizin ülkenize bulaştırabiliyor...

Tıpkı Barış Pınarı Harekâtında olduğu gibi tüm bu gerçekleri yaşayarak görmüyor muyuz?..

Biz güvenliğimiz nedeniyle haklı bir harekâta girişsek de neredeyse dünyanın tüm ülkeleri üzerimize gelebiliyor!..

Geçen haftaki yazımda Barış Pınarı Harekâtına değinmiş ve kritik saatlerin ardından ABD ile Türkiye’nin anlaşarak yeni bir kaos ortamının doğmasını engellediğini belirtmiştim.

Eğer bu anlaşma gerçekleşmeseydi, ABD Başkanı Trump, paçayı kurtarmak uğruna Kongre’den Türkiye aleyhine çıkacak olan yaptırımları uygulamaya koyacak ve bizi yeni bir ekonomik krizle baş başa bırakacaktı.

Neyse ki Türkiye’nin kararlı duruşu Trump’a geri adım attırdı ve uçurumun kenarından döndük...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le yaptığı görüşmeden de eli dolu dönünce iyice rahatladık ve derin bir nefes aldık.

Kolay değil, enflasyon ve faizlerin düşmeye başladığı, ekonominin toparlandığı bu olumlu süreç yarıda kesilebilir ve yeni bir krize yelken açabilirdik.

Tüm bu önemli gelişmeler tam da Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu’nun yapacağı toplantının öncesinde gerçekleşti ve MB faiz indirimine kaldığı yerden devam etti.

MB’nin 24 Ekim’de yapacağı toplantıda piyasanın faiz indirimi beklentisi 100 ile 150 baz puan bandındaydı, ancak olumlu gelişmeler MB’nin elini güçlendirdi ve faiz 250 baz puan gibi önemli bir oranda indirildi.

Bundan sonra ne olur diye merak ediyorsanız söyleyeyim; artık 9 Ekim’e kıyasla çok daha iyi bir noktadayız. Enflasyondaki inişe paralel olarak MB, Aralık ayının yanı sıra 2020’de yapacağı toplantılarda faiz indirimine devam edebilir ve ekonomideki toparlanma daha da hız kazanabilir.

Benden söylemesi...

 

 

Yorumlar