27 °c

Lütfen dikkat!

Üst üste yazdığım iki yazının ardından dolar meselesine tekrar girmeyecektim, ama Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak dakonuya temas edince, üçüncü yazıyı yazmak şart oldu...

Biliyorsunuz ilk yazımda, son bir iki yıldır her seçim öncesi temcit pilavı gibi öne sürülendedikodunun yeniden hortladığını ve 31 Mart seçimlerinin ardından doların aşırı değer kazanacağına yönelik spekülasyonunbir kez daha gündeme geldiğini belirtmiştim.

Bakan Albayrakda, geçtiğimiz hafta bu konuya değindi vedolar kuru üzerinden spekülasyon yaparak kazançlarını artırmaya çalışanlar olduğunu söyledi.

Albayrak, “seçim sonrası dolar 6,8,10,15 lira olacak” şeklinde spekülasyonlar üzerine konuyu araştırdıklarını bildirdi.

Araştırma sonucunda bugün spekülasyon yapanların, geçmişte de aynı yöntemi kullandıklarını belirlediklerini vurgulayan Bakan Albayrak, şöyle konuştu:

“Bugün spekülasyon yapanların, geçtiğimiz ağustos ve eylül ayında da ‘dolar 8, 10, 15 lira olacak’ diye aynı şeyi yaptıklarını saptadık. Bunlar o dönem olduğu gibi bugün de spekülasyon yapıp paralarını bozdurmak istiyorlar... Bunlar terör olsa da, dolar patlasa da, ülke batsa da ben zengin olsam diyenler.”

Ben, burnuma kötü kokular geldiği ve doların seçim sonrası ani yükselmesine neden olacak bir durum olmadığı için o yazıyı yazmış ve vatandaşları uyarmıştım.

Ama Bakan Albayrak, konunun üzerine gitmiş, araştırmış, soruşturmuş ve spekülasyon yapanları saptamış.

Çok da iyi etmiş!

Çünkü biz gerçekleri araştırıp soruşturmak yerine dedikodulara inanan bir toplumuz.

Zaten insan beyni de gerçeklerden ziyade, dedikodulara inanmaya daha fazla meyilli değil mi?

Sırf dedikodulara inanarak güç bela biriktirdiği tasarruflarını bir anda kaybeden binlerce insanımız yok mu?

Bir kez daha vurgulamakta yarar var; Cumhur İttifakı, 31 Mart seçimlerinde büyük bir hezimete uğramadığı, yani oy oranı yüzde 40’ın altına düşmediği sürece dolar kurunun artmasını gerektirecek bir durum yok.

Ekonominin toparlanmaya başladığı, hükümet işsizliğin önlenmesi için radikal tedbirler aldığı bir dönemden geçiyoruz. Dolar neden artsın ki?

Siz, siz olun alın teriyle biriktirdiğiniz tasarruflarınızı dolara yatırıp, sonra hüsrana uğramayın!

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.