392 Defa Okundu

Çağımızın genel sorunlarından biride vücutta yağlanmadır.Bu yağlardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır.Bu yollardan biri olan liposuction,yağ alma ameliyatı demektir.Sadece bayan odaklı bir estetik operasyon olarak düşünülmemelidir. Bu ameliyatı vücucudunda fazla yağı olan, bu durumdan rahatsızlık duyan ve işisel özgüvenini yitiren kişiler daha çok tercih etmektedir. Erkeklerde üçgen vücuda sahip olmak için liposaction yaptırmaktadır. Erkekler spor yaparak, vücudundakii yağları yakıp kasa dönüştürmeye odaklanarak görünümlerini düzeltmeye çalışmaktadır. Bu görünümü yağ alma ameliiyatı le erkekler daahaa kolay bir şekilde elde edebilmektedir. Yağ aldırma ameliyatında yağlar vücudun bir kısmından alınıp diğer kısmına verilerek ereklere baklava karın görünümü verilebilmektedir.

LİPOSACTİON(LİPOSAKŞIN) NASIL YAPILIR?

Lipoaction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjekssiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç vmlim uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-6 milim çapındaki kanül denilen metal borular deri tabakası içine sokulur. Ve kannüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır.

Vakum cihazı çalıştırılır, kanüller yağ birkim bölgeinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut kontürü ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder. Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya başlanılmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra benzer şekilde vakumla alınır. Liposaction ile derin kaplardaki fazla inatçı yağlar alınır.

LİPOSCULPTURE NEDİR?

Pilosuction ille derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeysel liposaction yada liposclupture adı verilen yöntem ile kontür düzensiliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Liposcluptur tekniği ayrıca deri sarkıklarının giderilmesi ve inatçı selilütlerin yok edilmesinde kesin sonuç veren bir yöntem haline gelmiştir.

LİPOSACTİON SONRASI SÜREÇ

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Liposaction sonrası hasta pansuman yapılır. Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uyugulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur, liposaction yara izleri 2 ila 6 ay içinde belirsiz hale gelir.

LİPOSACTİON SONRASI İZ KALIR MI?

Kanüllerin giriş delikleri genellikle 2 ila 4 milim olmaktadır. Bunlardan geriye kalan izler belli belirtsiz olmaktadır. Bu ameliyat i gözardı edilebilecek niteliktedir.

HANGİ ALANLAR LİPOSACTİON İÇİN UYGUNDUR?

Çene altı, yanaklar, boyun, kol üt iç yanı, göğüs, memeler, karın, bel, kalça, uyruk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir.

Ayrıca karın germe meme küçültme gibi işlemler tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar