Kritik süreç!

Kritik süreç!

“Yarın çok geç olabilir!” başlıklı yazımda, ABD Başkanı Trump’ın uyguladığı dengesiz politikalar nedeniyle, dünyanın yeni bir ekonomik ve politik istikrarsızlık sürecine girdiğini ve bu durumun Türkiye’yi olumsuz etkilediğini belirtmiştim.

Türkiye’nin dünyadaki bu istikrarsızlık sürecinden en az zararla kurtulabilmesi için de tek çaresinin, iktidar ve muhalefetin el ele vermesi olduğunu vurgulamıştım.

Ancak bugün gelinen noktada MHP’yi hariç tutarsak, başta CHP olmak üzere muhalefet partileri bu duruma pek aldırış etmiyor gibi davranıyorlar!

Anlaşılan hükümet bu kritik süreci de tek başına atlatmak zorunda kalacak.

Gerçi hükümet son yıllarda iyice örselenen ekonomik göstergelerin normalleşmesi için yapacağı reformları aylar önce açıkladı.

Bununla da kalmadı ve doğrudan yabancı yatırım çekebilmek için dünyanın birçok ülkesinde bu reformları anlattı, ama sonuç ne olur şimdiden bilinmez...

Hükümetin Yapısal Dönüşüm adını verdiği reform paketi; kamu bankalarının güçlendirilmesinden, konkordatoların yeni bir yasal çerçeveye kavuşmasına, sözleşmeli tarımın yaygınlaştırılmasından, gelire göre artan vergi paketine, sanayide yerlileştirme programından, turizm mastır planına dek geniş bir alanı kapsıyor.

Özetlersek ekonomi reform paketi hazır ve Türkiye 4.5 yıllık seçimsiz bir sürece de giriyor, bu olumlu bir durum ama ya dış kaynaklı riskler?

Ya ABD ile yaşanan ve ileride yeni bir boyut kazanması beklenen S-400 krizi?

Ya Kuzey Suriye’de bir türlü aşılamayan PKK-PYD sorunu nedeniyle ABD ile yaşanan gerginlik?

Ya İran ambargosu nedeniyle Türkiye’ye çıkacak olan fatura?

Tümü ABD ile yaşanan bu sorunların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini kestirmek bugünden mümkün değil...

Başta 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi olmak üzere Türkiye son yıllarda büyük darbeler aldı. Gerçi, öldürmeyen darbeler vücudu güçlendirir, misali tüm bunlardan güçlenerek çıktı, ama ekonomimiz hala çok hassas!

En yumuşak karnımız olan döviz ihtiyacımız, ekonomik kırılganlığımızı daha da artırıyor.

Sözün özü, çok kritik bir sürece giriyoruz. Eğer ekonomik reformları hayata geçirebilir ve bu zor süreci atlatabilirsek, çok daha güçlü bir ülke haline gelebiliriz. Ya da sarılması uzun yıllar alacak büyük bir yara alabiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar