Köprüyü geçmek...

Köprüyü geçmek...

ABD, Çin, AB gibi ekonomi devleri arasındaki ticaret savaşlarının iyice kızıştığı bir dönemden geçiyoruz.

Üstelik bu, dış politikayla ekonominin iyice harmanladığı, tam bir kargaşa dönemine işaret ediyor.

Güçlü olanın, zayıf olanın tepesine bindiği bu kaos ortamından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Türkiye, yaşadığı bu zor süreci henüz atlatabilmiş değil.

Ne de olsa bulunduğu coğrafyanın kaderini yaşamak zorunda olan bir ülke Türkiye.

Üstelik Türkiye, aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık misali, hem ekonomik hem de siyasi olarak en fazla zorlanan ülkelerden biri.

Türkiye’yi siyasi çıkarları için engel görenler, aynı zamanda ekonomi silahını da kullanırken, ekonomik olarak rakip görenler ise, siyasi güce başvurmaktan geri durmuyorlar.

Bu güçlerin başında ise ABD geliyor. İşte bu yüzdendir ABD’nin Türkiye’yi dize getirmek, çıkarlarıyla çelişen AK Parti iktidarını devirmek ve bir kukla iktidar yaratmak için FETÖ darbesini tezgahlaması.

İşte, FETÖ darbesi savuşturulduğu içindir ABD’nin Türkiye’yi bu kez ekonomik olarak sıkıştırması.

Ne de olsa Türkiye’nin en hassas noktasının ekonomi olduğunu, yüksek cari açığı ve dış borcu nedeniyle dövize acil ihtiyaç duyduğunu çok iyi biliyorlar.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’yi itibarsızlaştırma ve ekonomik olarak zorda olduğunu gösterme çabalarının altında yatan neden de bu.

Amaç, yatırımcıların Türkiye’ye yönelmek yerine Türkiye’den uzaklaşmaları, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik durgunluğun krize dönüşmesi ve pes etmekten başka bir çaresinin kalmaması...

ABD’nin S-400’leri bahane ederek kıyamet koparması, Türkiye’den yapılan ithalata kısıtlamalar getirmesi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu aşağıya çekme çabalarının altında da aynı oyun yatıyor.

Türkiye son yıllarda oynanan bu oyunun farkında ve bu yüzden bir yandan savunma sanayini hızla geliştirirken, diğer yandan yerli üretime yönelerek ithalat-ihracat dengesini sağlamaya çalışıyor.

Amaç, cari açığı, dolayısıyla da döviz ihtiyacını azaltmak. Bu tabi öyle bir iki yılda çözüme kavuşturulabilecek bir durum değil. Eğer Türkiye aldığı tedbirler sayesinde önümüzdeki 4-5 yılı kazasız belasız atlatabilirse, artık dize getirilmesi öyle kolay olmayan bir ülkeye dönüşebilir.

 

 

Yorumlar