Konuta dikkat! (2)

Konuta dikkat! (2)

Bir önceki yazımda konut satışlarının hızla gerilemesiyle birlikte inşaat şirketlerinin zora girdiğini, kimilerinin battığını, şu anda Türkiye’de hala 1.8 milyon konut stoğu olduğunu belirtmiş, ancak sektör için bir umut ışığının doğduğundan bahsetmiştim ya, konuyu biraz açalım...

TÜİK ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Türkiye'de tasarruf mevduatları, 2018'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 artarak 1 trilyon 154 milyar liraya ulaşmış durumda.

Yani 2017 yılında kişi başına 11 bin 512 lira olan tasarruf miktarı, 2018 yılında 14 bin 70 liraya yükseldi. Bu öyle hiç de azımsanacak bir rakam değil.

Bankalardaki döviz tevdiat hesaplarındaki artış ise daha da dikkat çekici. 2018 yılında bu hesaplardaki artış yüzde 39’u aşarak 952. 7 milyar liraya çıktı.

Şu anda Türkiye'deki bankalarda 193 milyar dolarlık yani,1 trilyon 79 milyar liralık yabancı para cinsinden mevduat bulunuyor. Üstelik bu miktarın yüzde 90’ı da Türkiye’de yerleşik kişilere ait.

Bunun anlamı şu, konut ihtiyaçları olsa da birçok insan bu ihtiyacını karşılamak yerine, daha fazla kazanç elde edebilmek için dövize yatırım yaptı.

Kimileri ise, bir miktar tasarrufu olmasına rağmen yüzde 0.80’lerde gezinen konut kredisi faizinin yüzde 2’leri aşması yüzünden, başını sokacağı bir ev almak yerine, birikimini çoğaltmak için farklı yatırım araçlarına yöneldi.

Zaten konut almak isteyenlerin bundan vazgeçmelerinin en büyük nedeni, döviz kurlarındaki artıştan ziyade, bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 100’ün üzerinde artırmalarıydı. Daha doğrusu yüksek enflasyon nedeniyle artırmak zorunda kalmalarıydı.

Bugün gelinen noktada artık dövize yatırım yaparak öyle bol kazanç elde etmek pek mümkün gözükmüyor.Son aylarda inişe geçen ve bugünlerde 5.65 liralarda gezinen doların, büyük krizler yaşanmadığı sürece eski günlerine dönmesi pek olası değil.

Öte yandan enflasyonun da giderek gerileyerek yıl sonunda yüzde 15’lerin altına inmesi bekleniyor.

Hal böyle iken önemli bir gelişme olmaz ise önümüzdeki aylardan itibaren döviz hesaplarında bir çözülme yaşanabilir. Buna enflasyondaki gerilemeyle birlikte konut kredisi faizlerinin inmesini de eklersek, önümüzdeki sonbahardan itibaren gayrimenkul yeniden yatırımcının gözdesi olabilir.

Hele de gayrimenkulde ertelenen talebi ve iki yıldır konut fiyatlarındaki durağanlığı dikkate alırsak...

Yorumlar