Konuta dikkat! (1)

Konuta dikkat! (1)

İnşaat deyip geçmemek lazım. Türkiye'de yaklaşık 300 işkolunu etkileyen, doğrudan ve dolaylı olarak da yaklaşık 10 milyon kişiye istihdam sağlayan bir sektör inşaat.

Üstelik bir ülkenin kalkınması ve büyümesinin de lokomotifi.

Ancak 2016 yılından itibaren Türkiye’de döviz fiyatlarının hızla artması ve yaşanan ekonomik durgunluk bu sektöre büyük darbe vurdu.

Döviz fiyatlarıyla birlikte enflasyonun da hızla tırmanması ve tasarrufların daha karlı görülen döviz, altın ya da TL mevduatlarına kayması, konut sektörünü zora soktu.

İnşa edilen konutlar satılamadı, stok hızla büyüdü, kimi şirketle battı...

Hükümetin vergi indirimlerine ve kamu bankalarından düşük faizli kredi kullandırılmasını sağlayan tedbirlerine rağmen, şu anda büyük kısmı İstanbul’da olmak üzere 1.8 milyon konut stoğundan bahsediliyor.

Oysa Türkiye’de 18 milyonluk yapı stoğunun, yüzde 67’si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60’ı ise 20 yaşın üzerindeki konutlardan oluşuyor.

Genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz ve her yıl yaklaşık 560 bin çiftimiz evlenirken, 142 bin çiftimiz boşanıyor.

İşin özü, her yıl yaklaşık 600 bin konut ihtiyacımız var. Kentsel dönüşümü ve yenilenmesi gereken konutları da hesaba katarsak bu sayı 1 milyonu aşıyor.

Ekonomik durgunlukla birlikte 2017 yılında 1.4 milyon olan konut satışı, 2018’de yüzde 2.4 azalarak 1.3 milyona geriledi.

2019’un ilk çeyreğinde ise, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15.6 azalış söz konusu.

Yani durum hayli vahim... Hal böyle iken bir umut ışığı da yok değil.

Nasıl ki döviz, altın ve faizlerdeki yükseliş konut sektörünü zora soktu ise, tersi bu sektörü coşturabilir.

Nasıl dolar 2.82 liradan hızla tırmanarak 7.20 liraya ulaştığında...

Nasıl enflasyonla birlikte faizler hızla yükseldiğinde...

Nasıl altın fiyatları coşup yatırımcıları kendine çektiğinde, yatırımcı bu alanlara y öneldi ise, bu üç yatırım aracındaki gerileme, yatırımcıyı yeniden gayrimenkule yöneltebilir.

Bunun rakamsal verilerini açıklayacağım bir sonraki yazımda buluşmak dileğiyle...

Yorumlar