Konut satışları nasıl bir seyir izler?

Konut satışları nasıl bir seyir izler?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin konut satış verilerini açıkladı.

Doğal olan gerçekleşti ve satışlar eylülde, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.2 azalarak 127 bin 327’ye geriledi. Bu oran İstanbul için ise yüzde 6 olarak gerçekleşti.

İstanbul 20 bin 216 konut ile toplam satıştan yüzde 15.9 ile en yüksek payı alırken, Ankara’nın payı yüzde 8.9, İzmir’in payı da yüzde 4.9 oldu.

En az satış 13 konut ile Hakkari’de gerçekleşirken, bu ili 15 konut ile Ardahan, 71 konut ile de Bayburt izledi.

Konut satışlarında en ilginç gelişme ise ipotekli satışlarda yaşandı. İpotekli satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72 gibi yüksek bir oranda azaldı.

Tabii ki bunda, önceki yıllarda yüzde 1’in altında gezinen konut kredisi faizlerinin enflasyonla birlikte hızla yükselerek yüzde 2-3’lere ulaşmasının çok büyük bir payı var.

Başka bir ifadeyle, konut alabilmek için banka kredisi kullanmak zorunda olan dar gelirlilerin uzunca bir süre daha bu hayallerini ertelemek zorunda kalacaklar...

Konut satışlarında dikkat çeken diğer bir durum ise, yabancılara yönelik satışların eylülde yüzde 151.1 gibi yüksek bir oranda artması.

TL’deki yüksek oranlı değer kaybı, yabancı para cinsinden konutların ucuzlamasına neden olunca, anlaşılan yabancı yatırımcılar bu fırsatı kaçırmamışlar...

Bundan sonra ne olur derseniz, olacaklar meydanda.

Dar gelirliler enflasyonla birlikte konut faizlerinin düşmesini beklemek zorunda kalırken, yabancılara yönelik satışlar artışını sürdürebilir.

Yani ipotekli konut satışlarındaki gerileme, önümüzdeki aylarda da davam eder diye düşünüyorum.

Ancak önemli bir olasılığı da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Eğer, döviz kurlarındaki düşüş önümüzdeki aylarda da davam eder ve döviz fiyatları istikrarlı bir seyir izlerse, peşin satışlar bir miktar artabilir.

Çünkü birikimini döviz cinsinden değerlendirenler önemli kazanç elde ettiler.

Döviz fiyatları yatay bir seyir izlerse, bu kez birikimlerini gayrimenkule kaydırabilirler.

Bu da önümüzdeki aylarda konut satışındaki gerilemeyi bir nebze de olsa frenleyebilir.

Bakalım, bekleyip göreceğiz.

Yorumlar