17412 Defa Okundu

ABD ve Avrupa:

                Görünmez bir virüs süper güçleri yerle bir etti, etmeye de devam ediyor. ‘’Medeni’’ diye kafamıza çivi gibi çakılmaya çalışılan Avrupa, yaşlı bakım evlerini kendi kaderlerine terk etti ve yüzlerce yaşlı yataklarında öldüler, ölmeye de devam ediyorlar.

                ‘’Süper güç’’ olarak bildiğimiz ABD ise ölülerini toplu gömüyor,  virüs karşında bitmiş durumda. Beyaz saraydan yapılan açıklamaya göre, beklenen ölü sayısı ise 100 ila 240 bin arasında. Yalnız Amerika’da son bir ayda 50 milyon insan işsiz kaldı. Demek oluyor ki söz de medeni ve sözde süper güç olmak yeterli değilmiş. 

                Covid-19 tüm dünyaya gösterdi ki ülkelerin savunma sistemlerinin iyi olması lazım geldiği kadar, sağlık ve eğitim sistemlerinin de çok iyi olması lazım gelir.

                Şunu anladım ki kıymetli okurlar, Covid-19 tüm dünyadan daha güçlüymüş!!!

                Yurtdışı yardımları:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Kovid-19 ile mücadele sürecinde toplam 88 ülkenin Türkiye'den yardım talebinde bulunduğunu bildirmiş ve yaklaşık 30'una yardım gönderdik açıklamasını yapmıştı.

ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkeye yardım gönderdik. Geçen yazım da olduğu gibi yapılması gerekiyor mu? Evet, yapılması gerekiyor! Çünkü, bu yardımlar ‘’Türk İslam’’ geleneğidir. Tıpkı, Selçuklu ve Osmanlı’da olduğu gibi. Ancak, İsrail’e kesinlikle yardım yapılmaması lazım hatta Amerika’ya bile yapılmaması lazım geliyor.

Neden mi? Evet, zorda kalana, sıkıntı yaşayana yardım edilir. Yıllardır Müslümanlara yapılan zulümleri tüm dünya sessizce sadece izliyor. Yardım iyi niyetli olana yapılır. 14 yıldır abluka altında yaşayan Filistinli Müslümanlara, İsrail’in yaptıkları hepimizin malumu. Gazze’de yaşananları izlerken ben bir Müslüman olarak çok üzülüyorum. Orada bugüne kadar yapılan insanlık dramına ‘’BİZ’’ kayıtsız kalmamalıyız. Filistin bizden yardım beklerken, İsrail’e mi yardım göndereceğiz? İnsani yardımı en çok Filistin hak ediyor.

Fox’un yaptıkları:

Fatih Portakal'ın sunduğu Fox Ana Haber bülteninde skandal bir çarpıtmaya imza atıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de salgına ilişkin son verileri açıkladıktan sonra FOX ekranına, "4 bin 747 yeni vaka, bin 6 yeni ölüm" başlığı yansıdı.

Ben bunun bir yazım hatası olduğuna inanmıyorum, bildiğiniz gibi daha öncede PKK’ya teşekkür etmişlerdi. Dil sürçmesi olmuş kim sorarsa!!!

Şöyle olmalı:

Mademki salgın tehlikesi geçene kadar daimi değil kısmi sokağa çıkma yasağı ilan ediliyor, bu yasağın her hafta sonu için yapılması lazım gelir. Tabi 2 saat kala duyurulmama şartıyla…

Geçtiğimiz Cuma günü iki günlük duyurulan sokağa çıkma yasağıyla beraber, millet salgın tehlikesine aldırış etmeden sigara ve ekmek derdine düştü. İki günden ne olacaksa artık.

Yasağın başlamasına iki saat kala duyurulması, milletin pervasızca sokağa çıkması beraberinde Süleyman Soylu’nun da istifasına neden olduysa da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmedi.

Kitap önerisi:

1 Nisan’da ki köşe yazımda Hz. Peygamberimizin bize emaneti olan ‘’Ehlibeyt’i’’ araştırıp, nasıl vahşice katledilip ne haksızlıklara uğradıklarını okuyun diye yazmıştım. Şimdide 4 günde okuduğum bir kitabı tavsiye ekmek istiyorum.  Yazarının Ahmet Verde olduğu ‘’Hidayet Nurları Ehlibeyt’’ isimli kitabı öneriyorum.

 Ben bu kitabı dört günde okudum. Çünkü çok merak ediyordum. Ama yeniden okuyacağım, lazım gelen notlarımı almak için. Ancak, siz yavaş yavaş okuyun lütfen ve görün bakın Ehlibeytin Allah CC indinde nasıl kıymetli olduklarını. Ne yazık ki bizim nazarımızda asırlar önce olduğu gibi bugünde hak ettikleri yerde değiller. Allah CC nazarın da ise en kıymetli yerdedirler hiç şüphesiz. İşte bu kitapta Ehlibeytin Allah CC indinde nasıl kıymetli olduklarını, Hz. Peygamberimizin Ehlibeyti olan emanetini biz Âdemoğullarına emanet ettiğini göreceksiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

Kalın sağlıcakla.

 

Yorumlar