24 °c

Kader ve Kader

Sevgili Kader,

Biliyorum, “Kader” deyince bulanıyor aklın. Anlıyorum; kapkara bir umutsuzluk vuruyor alnına. Renksiz. Neşesiz. İçinden çıkılmaz bir mahkûmiyet biliyorsun kaderi. Acılı. Istıraplı. Kalın çizgiler arasında kaybolduğunu düşünüyorsun. Başının üzerinde ağır gölgeler uçuşuyor. Kaçamazsın kaderden. Boynunu vuracak paslı bir kılıç gölgesi gibi başının üzerinde.

Öyle sanıyorsun.

Hayır; kara kaplı bir defter değil kader… Senden uzakta, sana rağmen, senden habersiz çizilmiş çizgiler değil. Sana senden de yakın çizgilerin adı kader. Aldığın nefes gibi senin içinde. Verdiğin nefes gibi senin için.

Tenin gibi sendendir; sen diye görünür. Sevdiğin her yerde seni bekler. Sevdiğinin avuçlarında çizgidir; kirpik uçlarına vuran pırıltıdır. Güzel bildiğin ne varsa kader çizimidir. Güzel gördüğün her yüz kaderin dokunuşudur.

Yanağına düşen kirpik gölgeleri kaderindir. Sana özeldir kader; parmak uçlarında biricikliğinin mührüdür. Şahdamarında sıcacık kan akışıdır. Tebessümünün kıvrımlarındaki ışıltılar kadar sürpriz ve aşinadır. Özlediğin patika yolların kenarında papatya kokusudur. Yokuşların sonunda serin rüzgâr esintisidir. Denizler üzerinde mavi imzadır. Tomurcukların yapraklanışı, gül dallarının eğilişidir. Ağaçların dal budak çoğalışı, suların çağlayışıdır. Denizlere susamış suların serin yatağıdır.

“Bu kadar” dediklerin var ya hani. Saçlarının uzunluğu meselâ. Bardağına doldurulan su. Minibüs şoförüne uzattığın bozuk para. Sevdiğini kucaklarken sonuna kadar açtığın kolların. Altında yürümeyi özlediğin yağmur çisesi. Avuçlarına sığdırdığın mandalina dilimi. Ekmek arası köfte…

“Bu kadar” dediğin her şeye, “bu, kader” desen de olur. Ha “bu kadar” ha “bu, kader”; aynı kapıya çıkar. Yabancın değil kader. Bildiğin tüm estetik değerler, çektiğin gülkurusu hasretler kaderin avuçlarındadır. Yokuşlar da inişler de kader sayfasındadır. Kuştüyünün havada süzülüşü kaderledir. Dilin damağa dokunuşu, sesin nefese sarılışı kaderledir.

Heceler buluşur; bu kaderledir. Kelimelerin kalbine anlam konulur; bu kaderledir. Kelebek kanatlarında renk ahenkle buluşur; bu kadercedir.

 

İpeklere yumuşaklık bağışlayan merhametin sahibidir kaderi yazan. Uçan kuşların taklit ettiği gönlün simasında gezinir kader. “Beyaz kâğıda sütlü yazılmış yazı.” Kâinatın atıp duran diri nabzı…

 

Sensin kader. Kader kadar Kader’sin.  

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.