268 Defa Okundu

Yeryüzünde insanlar aynı imkan ve şartlara sahip değil. Bazıları refah içinde yaşarken, bazıları yokluk ve çaresizlikle boğuşuyor; afetler, iç karışıklıklar, savaşlar, yoksulluk, çaresizlik, açlıkla mücadele ediyor. Çok şükür ki, bu zorlu yaşam mücadelesinde insanlığın elinden tutmaya çalışan koca yürekler ve yardımsever insanlar var.
Yeryüzü Doktorları Derneği, sağlık hizmetine erişim sıkıntısı çeken ihtiyaç sahibi insanlara, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden ulaşmayı amaçlıyor. Sağlık yardımına odaklanmış bir ihtisas kuruluşu olarak, tedavi edici ve koruyucu sağlık projeleri yürüten Yeryüzü Doktorları, kriz ve acil durumlarda gereken ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor.
Bosna Savaşı, Kosova Savaşı, 17 Ağustos Depremi gibi insani krizlerde, kendi çabalarıyla sağlık yardımı çalışmaları yürüten bir grup gönüllünün, sağlık alanında uluslararası yardımlar yapmak üzere, 2000 yılında, İngiltere’nin Manchester şehrinde kurulan bir yardım organizasyonu olan Yeryüzü Doktorları, Suriye, Yemen, Somali, Uganda, Kenya, Kongo DC, Nijer, Orta Afrika, Çad, Filistin-Gazze, Afganistan, Kosova ve Azerbaycan başta olmak üzere, bugüne kadar 44 ülkede yardım faaliyetleri gerçekleştirdi.
"İyilik ve Sağlık Yolunda" sloganıyla sağlık alanında insani yardım çalışmaları gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları Derneği'nin Türkiye şubesi 2004’de açıldı ve Pakistan, Somali, Kenya ve Filistin-Gazze’de temsilcilikleri bulunuyor.

15 bin sağlık gönüllüsü

Türkiye’nin her bölgesinden, hem sağlık alanından hem de diğer alanlardan, 15 bini aşkın gönüllüleri bulunuyor. Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Yahyahan Güney, “Gönüllülük, üye, çalışan, bağışçı veya gönüllü fark etmeksizin, kim her ne katkı sunuyorsa gönülden sunması, kendinden beklenen ne ise onun için elden gelenin en iyisinin yapılmasıdır. Bu yolda, yetkinlikleri ve deneyimiyle çalışmalarımızın etkinlik ve verimliliğini artıracak, samimiyeti, merhameti ve tevazuu ile rengini katacak gönüllü adaylarımıza kapılarımız her daim açıktır” diyor.

“Gözlerini Aç” Sergisi

Dünyanın farklı ülkelerinde görme bozukluğu yaşayan ihtiyaç sahibi insanların tedavisine dikkat çekmek amacıyla "Gözlerini Aç" fotoğraf sergisi açtıklarını belirten Dr. Güney, bir yanda yeryüzünün güzelliklerinin, bir yanda ise katarakt rahatsızlığı bulunan kişilerin görüntülerinin yer aldığı fotoğrafları, Kasım ve Aralık ayı süresince Yenikapı,  Hacıosman, Taksim, Başakşehir ve Ünalan metro istasyonlarında, İstanbulluların beğenisine sunduklarını dile getirdi.
İmkansızlıklardan dolayı tedavi olamayan hastaların göz hastalıkları tedavisi kapsamında, muayenelerini yaparak, gerektiğinde ilaç ve gözlük temini sağladıklarını söyleyen Dr. Güney, bugüne kadar 3 bin 725 katarakt operasyonu, 20 bin 664 muayene ve 8 bin 25 gözlük temini gerçekleştirdiklerini açıkladı. Dr. Güney, dünya genelinde 300 milyona yakın görme bozukluğu çeken insan bulunduğunu belirterek, bu sayının önemli bir kısmını Afrika'nın oluşturduğunu söyledi.
Dernek olarak dünyanın birçok ülkesinde sağlık ihtiyacı olanlara yardım götürdüklerini anlatan Dr. Güney, “Yeryüzü Doktorları uzun yıllardır dünyanın birçok ülkesinde gönüllü doktor ve bağışçıların desteğiyle göz kampları kuruyor. Son 4 yılda çekilen fotoğraflardan oluşan sergimizi milyonlarca İstanbullu ile buluşturabildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.
Yeryüzü Doktorları, projelerini gerçekleştirmek için bağış kampanyaları, sponsorluk anlaşmaları, hibe başvuruları gibi temel kaynak geliştirme yöntemlerini kullanıyor. Bunlarla birlikte, ayni ilaç ve ekipman destekleriyle bilgi, tecrübe ve zamanlarını karşılıksız olarak sunan gönüllülerin katkılarının çok önemli olduğunu vurguluyor.

Paylaş, İyileş ve İyileştir…
 
Yeryüzü Doktorları’nın devam eden kampanyaları:

Bebekler Açlığa Dayanamaz!
Bağışlarınız kararan gözleri aydınlatıyor. Siz de kendisini görmenizi bekleyen katarakt hastalarına elinizi uzatın.
Destek olun; temiz suya erişim artsın. Çünkü bizim için su, onlar için hayat!
Çok uzaklarda sizlerin desteklerini özlemle bekleyenlerin umudu olun. Uganda, 2016.
Çocuklar iyileşirse Yeryüzü de iyileşir.
Yetersiz beslenme yönünden en çok risk altında olan çocuklar ve annelerine destek olun.
Savaşın ülkelerinden ayırdığı, yoksullukla mücadele eden, 'Türkiye'nin Suriyeli çocukları’na destek olun.
Halep’ten Tahliye Edilen Sivillere İlaç, Hijyen Kiti ve Sağlık Hizmeti Desteği ...

Dr. Güney, “İyiliğin gücü hayatı dönüştürebilir. Yeter ki insan umut dolu olsun. Dünyada görmek istediği değişimin bir parçası olsun. ‘Benim yaptıklarım ne işe yarar ki’ dediğiniz anda, dünyadaki tek bir çocuğun yaşamını iyileştirebileceğinizi düşünün” diyerek herkesi paylaşmaya davet ediyor. Paylaş, iyileş ve iyileştir…
Sağlıkla kalın. Bize yazın, sizin için araştırıp yazalım.

Yorumlar