İstihdamda yeni dönem

İstihdamda yeni dönem

Daha önceki yazılarımda referandumun ardından piyasaların daha sakin bir seyir izleyeceğini, döviz fiyatları gerilerken, Borsanın yükseleceğini belirtmiştim.

Ancak bu beklentilerin piyasaya yansıdığını söylemek mümkün değil.

Döviz fiyatları hafif gevşese ve Borsada hafif bir yükseliş görülse de, piyasa henüz sakinleşmiş değil.

Bunun da en büyük nedeni, başta CHP olmak üzere referandum sonucunu içine sindiremeyen “hayır” cephesinin, mühürsüz zarf kullanıldığı gerekçesiyle oylamanın geçersiz sayılmasını istemesi.

Bu itirazlar bir süre daha davam edeceği için, piyasalardaki asıl rahatlamanın bu tartışmanın sonlanmasıyla beraber oluşacağını ni söyleyebilirim.

Referandum tartışmaları süredursun, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu hafta başında ocak ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı ocak ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bin kişiye ulaştı.

İşsizlik oranı ise 1.9 puanlık artış ile yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik bu oranla son 7 yılın zirvesine ulaşmış oldu.

TÜİK verilerinde bir konuya dikkat çekmekte fayda var; işsizlik ocakta yüzde 13 seviyesine ulaşmasına rağmen, aynı ayda istihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre 397 bin kişi artmış.

Yani istihdam edilenlerin sayısı artmasına rağmen, işgücüne katılanların sayısı daha hızlı arttığı için işsizlik yükselmeye devam ediyor.

Ancak enseyi karartmamak lazım. Çünkü Hükümet işsizliğin geldiği seviyenin farkında ve bu konuda gerekli önlemleri aldı, almaya da devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve Doğu ve Güneydoğu bölgesini kapsayan 80 milyar TL’lik yatırım paketinin bir amacı da işsizliğin düşürülmesi.

Ayrıca lokomotif sektör olduğu için diğer sektörleri de peşinden sürükleyerek büyüme ve istihdamın motoru olan inşaat sektörüne son aylarda verilen desteklerin asıl amacı da işsizliğin düşürülmesi.

Yine bu çerçevede konut alımında KDV indirimi ve konut satışlarında alım satım vergisinin düşürülmesinin amacı da istihdamın artırılmasına yönelik.

Hükümetin inşaat sektörünü hareketlendirmeye yönelik hamleleri, referandum sonrasında da devam edecek.

Hükümetin önümüzdeki günlerde, kentsel dönüşümü hızlandırmak ve inşaat sektörünün hızlı bir büyüme sürecine girmesi amacıyla, inşaata başlama sürecini geciktiren bürokrasiyi azaltmak için kolları sıvayacak.

Ayrıca yine kentsel dönüşüm çerçevesinde depreme dayanıksız olan binalarını yeniden yapmak isteyenlere yönelik devletin faizsiz kredisi de gündeme gelecek.

Daha önce alınan önlemlerin etkisinin görülmeye başlaması ve yeni alınan önlemlerin etkisini göstereceğini ve önümüzdeki aylarda işsizliğin düşmeye başlayacağını düşünüyorum.

Yorumlar