23 °c

İşsizlikte yüksek tansiyon

İşsizlik ekonominin tansiyonu gibidir; işsizlik artıkça sadece ekonominin fiziki yapısı değil ruhu da yara alır.

Başta hırsızlık olmak üzere suç oranları hızla yükselir, yabancı düşmanlığı, moral bozukluğu zirveye çıkar, insanların ruh sağlığı bozulur; stres, depresyon ve aile içi kavgalar artar.

Toplumsal tepkiye dönüşerek en güçlü görülen hükümetleri dahi iktidarından eder işsizlik…

İşsizliğin tek ilacı ise yatırımdır. İşte bu yüzdendir ki Hükümet geçtiğimiz yılın son ayından itibaren başta KOBİ’ler olmak üzere özel sektör yatırımlarını teşvik etmeye yönelik bir dizi paket açıkladı.

Bir yandan lokomotif sektör olan inşaata yönelik vergi indirimleri gündeme gelirken, Doğu ve Güneydoğu için de emek yoğun sektörlerin teşvikine yönelik tedbirler alındı. Ayrıca yüksek teknoloji ve stratejik yatırımlar da özel teşviklerle desteklendi.

Ancak Hükümetin tüm çabasına rağmen işsizlik gerileme konusunda direnç göstermeye devam ediyor.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz şubatta işsizlik oranı 2017 yılının ocak ayına kıyasla az bir miktar gerilerken, geçtiğimiz yılın şubat ayına oranla yükseldi.

TÜİK’e göre geçtiğimiz ocakta yüzde 13 olan işsizlik oranı, şubat ayında binde 4 gerileyerek yüzde 12.6’ya düştü.

Ocak ayına göre yüzde 0.4 puan gerileyen işsizlik, geçtiğimiz yılın şubat ayına kıyasla 1.7 puan artış gösterdi.

TÜİK, 15 ve yukarı yaştakilerde işsiz sayısının ise 2017 yılı şubat döneminde 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişiye ulaştığını bildirdi.

15-24 yaş aralığını kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı da 4.7 puanlık artışla yüzde 23.3’e çıkarken, 15-64 yaş grubunda 1.8 puanlık yükselişle yüzde 12.9 olarak gerçekleşti.

İşin ilginç yanı işsizliğin yüzde 1.7 oranında yükseldiği 2017 yılı şubat döneminde istihdam edilenlerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 500 bin kişi artarak 26 milyon 956 bin kişiye ulaştı.

Yani 500 bin kişiye yeni iş imkanı sağlanmasına rağmen, işsizlik artamaya devam ediyor. Çünkü işgücüne katılım oranı, istihdam edilenlerden daha hızlı bir şekilde artıyor.

Türkiye’nin ne yapıp edip, işsizlik sorununa bir çözüm bulması şart. Çünkü nasıl ki yüksek tansiyon insanın tüm hayati organlarını felce uğratıyor ise yüksek işsizlik de bir ülkeye aynı zararı veriyor.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.