816 Defa Okundu

Her büyük hareket sokakta başlar. İnanmış, ama gerçekten inanmış birkaç kişi fikirleri ve bu fikirler uğrunda verdikleri emek ile büyük kitleleri harekete geçirir. Türk  ve dünya siyasetinde de bu durumun çokça örneği var. Bu kimi zaman art niyetle kurgulanmış bir oyun oldu. Kimi zaman ise salih bir hareket. Sokak hareketlerinin olmazsa olmaz unsuru ise; gençler! Gençlerin içinde olmadığı enerjisini aktarmadığı oluşumların ömrü nispeten kısa olacaktır. Siyaset, spor, iş hayatı, STK’lar da bunun farkında ve yapılarına gençlere göre kurguluyorlar. 

Birkaç örnek ile açalım;
Ankara siyaset ve bürokrat kenti olarak anılır. Buna paralel olarak STK’ların ve yan oluşumların sayısı da hayli fazla. Siyasi partilerin gençlik kolları. Ulusal ağda örgütlenmiş STK’ların Ankara temsilcilikleri altında faaliyet gösteren gençlik kolları, üniversiteler, spor kulüpleri vb. oluşumların tamamı gençlerin dinamizmi ve farklı fikirlerini kendi çatısı altında toplamak istiyor. Son aylarda AK Parti Gençlik Kolları Ankara İl Başkanlığının gerçekleştirdiği faaliyetler bu tarz çalışmalara önemli bir örnek. Kimi zaman parklarda çöp topluyorlar, kimi zaman sokaktaki hayvanlar için mama kapları dağıtıyorlar. Bir gün muhacir çocuklarla bilim merkezine gidiyorlar, diğer gün doğum günü olan bir üyelerine çat kapı ziyarette bulunup hediyeler veriyorlar. Siyasi bir partinin gençlik kollarının böylesine, duyarlı ve sosyal programlarla adından söz ettirmesi, dahası bu çalışmaların insanların hayatına dokunması çok önemli. Bir çok STK ve siyasi partinin astıkları tabelanın ötesine geçemediği bir şehirde bunları gerçekleştirmek önemli bir başarıdır. Kızılay Meydanı’nın aşure dağıtarak insanların Muharrem Ayını tebrik etmek, onların yüreğine dokunmak, özel günlerimizi özel geçirmek, geçmişi yad etmek, kadim medeniyetimizi kodlarını muhafaza etmek adına çok önemli. Bu bilinçle sahada olan ve emek harcayan herkes muvaffak olacaktır. 

Bir diğer örnek ise
Genç Nevşehirliler Ankara Platformu;
Memleketimiz olması hasebiyle burada yer vermezsek olmazdı Genç Nevşehirliler Ankara Platformu’na. Henüz çok genç ve hiçbir resmi kolu olmamasına rağmen iki şehirde de adından söz ettiren platform, ilerisi için ümitvar olmamızı sağlıyor. Ankara’da yaşayan Nevşehirlilerin, özellikle gençlerin on yıllardır dişe dokunur bir yapı tesis edememiş olmaları yürekleri yaralıyordu. Bu yara Nevşehir Dernekler Federasyonu’nun kurulmasıyla bir nebze de olsa tedavi edilmişti ancak gençler arasında böyle bir oluşum yoktu. Ankara’daki bu açığı da Genç Nevşehirliler Ankara Platformu dolduracak. Salih düşünüp hayır yoluna çıkan tüm dostların yolu açık olsun. 

Hayırlı Cumalar

 

Yorumlar