İnsanın gerçeklikten kopması...

En sevdiğim yanımın gerçeklikten kopmamak olduğunu söylesem yalan olmaz. Çocukluğumda da öyleydim, gençliğimde de, şimdi de. Bunun faydasının yanı sıra, zararını da görmüyor değilim...

En sevdiğim yanımın gerçeklikten kopmamak olduğunu söylesem yalan olmaz. Çocukluğumda da öyleydim, gençliğimde de, şimdi de.

Bunun faydasının yanı sıra, zararını da görmüyor değilim. Hükümete karşı olanlar, “ekonomi batıyor,” diye yaygara koparırken, ben “abartıyorsunuz” dediğimde AK Parti yandaşı olmakla eleştirildim. Hükümetin bazı icraatlarını karşı olduğumda ise, solculuk yapmakla suçlandım.

Oysa tek yapmaya çalıştığım objektif olmaya çalışmak, doğru gördüğüme doğru, yanlış bulduğuma ise yanlış demekti.

Doğru bildiğimden geri atım atmayınca birçok arkadaşımla yolum ayrıldı. Daha doğrusu ben değil onlar kopardı tüm bağları.

Zaten toplumun iktidar ve muhalefet, diye karpuz gibi ortadan ikiye bölündüğü böyle bir süreçte başka ne olabilir ki? Ya, doğru yanlış demeksizin hükümetin her yaptığını destekleyeceksiniz, ya da tüm icraatlarına karşı çıkacaksınız!..

Eğer dürüst olmaya çalışıp doğru yaptığına doğru, yanlış yaptığına da yanlış dediğinizde, en çok hırpalanan siz oluyorsunuz. Neyse ki bu duruma alıştım artık...

Bu gazetede üç yılı aşkın süredir ekonomi yazıları yazıyorum. Dikkat ederseniz, kimi yazılarımda daha öne yazdıklarıma atıfta bulunuyorum. Çünkü atıp tutmamışım, tahminde bulunmuşum ve tahminim çıkmış.

“Ekonomi batacak, dolar 10 lirayı da aşacak,” diye yaygara koparıldığında bunun mümkün olmayacağı konusunda o kadar çok yazdım ki, yazıları değil başlıklarını belirtsem bu sayfa dolar.

O kadar yaygara koparıldı da ne oldu? Ekonomi battı mı, dolar 10 lirayı aştı mı?..

2019 için yaraların sarıldığı bir yıl olacak demiştim. Öyle de oldu. Merkez Bankası 2019’da faizleri 1200 bin baz puan indirdi ve faiz yüzde 24’ten yüzde 12’ye geriledi.

Hükümetin geçtiğimiz yıla ilişkin enflasyon beklentisi, yüzde 15.9’du ama gerçekleşme yüzde 11.84 oldu.

Cari dengede de beklenenden çok daha iyi bir sonuç alındı. Hükümetin yüzde

-3.3’lük hedefine rağmen, cari denge yüzde 0.1 olarak gerçekleşti. Büyüme ve işsizlik rakamları ise önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Demek ki neymiş? Bu iş öyle bağırıp, çağırmakla olmuyormuş. Sağ duyulu davranmak ve doğru tahmin yapmak gerekiyormuş.

 

Yorumlar