8208 Defa Okundu

İlber Ortaylının açıklamaları:

Ayasofya’nın ibadete açılması için Danıştay kararı bekleniyor. Ayasofya’nın Müze kararı iptal olursa, tarihi camii ibadete açılacak inşallah. Fakat bu durumdan rahatsızlık duyan bazı insanlar var maalesef. Bunlardan biri de tarihçi İlber Ortaylı. Ayasofya tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı:

Ortaylı ‘’Caminin bir bölümünde namaz vakitlerinde ezan okunuyor, cuma namazı da kılınıyor. Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz’’.

İlber Ortaylı, neyin rahatsızlığını duyuyorsun anlayamadım. Ayasofya’nın ibadete açılması, Müslüman olan her insanın isteyeceği bir durumdur. İstanbul’un fethinde cami olarak ibadete açılmış bir yeri, müzeye çevirmek ne demektir?

Buna gerekli bir durum demeni anlamış değilim. Ama Ayasofya’nın ibadete açılması bazı çevreleri rahatsız ediyor. Sen neye hizmet ediyorsun? Cami olması fikri seni neden rahatsız ediyor?

Açıkça ne tarafta olduğunu söyle! Türkiye’nin mi Rumların mı?

Başkanlık sistemiyle ilgili ve Fetö elebaşı için de şöyle demişti İlber Ortaylı:

1- Hakan Çelik’in “Türkiye’de başkanlık sistemi olur mu? İhtiyaç var mı” sorusuna şu sözlerle yanıt vermişti:

“O Sistem İlerde Çöker… Ne Başkanı Ya, Burası Uruguay Mı?”

“Onun (Recep Tayyip Erdoğan) canı başkan olmak istiyor, birilerinin. Hayırlı olsun. O nasıl olsa çöker ilerde, kaldıramaz Türkiye. Kaldırmaz kardeşim. Ne başkanı ya, burası Uruguay mı yani yürümez. 40 bin tane problem çıkar. Bunlar sadece çatışmayı hızlandırır. İsteyen istediğini yapsın. 300 mebusumuz var, 400 mebusumuz var. Rey veririz, referanduma gideriz. Referandumda da millet verir. Bizim milletin verdiği reylerin üzerinde tartışmak gerekir.

2- Samanyolu Tv'de katıldığı bir televizyon programında Fethullah Gülen'le görüştüğünü anlatıyor.

Program sunucusunun kendisine "Pensilvanya'da Fethullah Gülen hocaefendiyle de bir görüşmeniz oldu" demesi üzerine, Ortaylı: "İlk defa olmuyor, bazı şeyler söyledim" diyor. Bunun üzerine sunucunun "Daha önce de İstanbul'da mı görüştünüz?" sorusunu Ortaylı "İstanbul'da da görüştüm birkaç kere, hep görüşürüm" ifadeleriyle cevaplıyor.

Sunucunun "Amerika'da ilk görüşmeniz mi oldu?" sorusunu sorması üzerine ise Ortaylı şunları söyledi: "Fırsat buldukça, o fırsat buldukça görüşürüz. Çok sorar bana bazı şeyleri, ben de ona sorarım. Bazı şeyleri konuşmak gerekir, böyledir bu iş."

İlber Ortaylı’nın el öpmesine değil, asıl bu açıklamalarına şaşırın!!!

Hatta öyle şaşırın ki eleştirdiği başkanlık siteminin bir bakanlığı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na geçen yıl danışman olarak atanmış. Milletimizin verdiği oyları tartışmak gerektiği, Fetö’yü darbe girişimi öncesi öve öve bitiremediği… Sözlerinden ötürü çok şaşırın çok!!!

Demek "Bizim milletin verdiği reylerin üzerinde tartışmak gerekir" öyle mi?

Demek "Onun (Recep Tayyip Erdoğan) canı başkan olmak istiyor, birilerinin. Hayırlı olsun." Öyle mi?

İlber Ortaylı, önüne gelene cahil diyorsun ya bence 5 dakika durup düşünmelisin, cahil kim diye?

Yorumlar