İhracatın sigortası AB

İhracatın sigortası AB

İhracatta 2015 ve 2016 kayıp yıl olunca gözler yeni yıla çevrilmiş ve ihracatın 2017 performansı merak konusu olmuştu.

Hükümet problemi zamanında teşhis edip, yeni teşviklerle ihracatın önündeki engelleri kaldırınca, müjdeli haberler de birbiri ardı sıra gelmeye başladı.

Öyle ihracat deyip geçmeyin; büyümenin, kalkınmanın, refahın, teknolojik yatırımların ve cari açığın en büyük ilacıdır ihracat…

2017 Ocak ayında yüzde 18.1’lik sürpriz bir artışla rekor kıran ihracat, şubat ayında yaşanan yüzde 1.9’luk şok gerilemenin dışında her geçen ay artışını sürdürdü.

Artış oranı martta yüzde 13.6’ya, nisanda yüzde 4’e, mayısta 15.8’e ulaşırken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre haziranda yüzde 1.8 oldu…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladığı toplantıda önemli bir gelişmeye de dikkat çekti.

Büyükekşi, şu ana kadar ihracatta üç önemli rekora imza attıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Dünya ticaretinden aldığımız payı binde 8.9'dan binde 9'a çıkardık. ABD'nin ithalatındaki payımızı binde 3'ten binde 3.1'e yükselttik. AB'nin ithalatındaki payımızı ise yüzde 1.28'den yüzde 1.29'a çıktı.”

Aslında bana göre ise ihracatta yaşanan en önemli gelişme, AB ülkelerine yapılan ihracattaki artış.

Haziranda genel ihracat yüzde 1.8 artarken, AB’ye yapılan ihracattaki artış 2.8’e ulaştı. Böylece AB’nin ihracatımızdaki payı yüzde 50.5’e çıktı.

Bu önemli çünkü ihracatta pazar çeşitliği hem istikrarlı artış, hem de olası riskleri minimize etmek açısından gerekli, ancak AB’nin ihracatımızın sigortası olduğunu da unutmamamız gerekir.

2007 yılında Türkiye’nin toplam ihracatında AB’nin payı yüzde 57’lere yaklaşıyordu.

Ancak 2007’den itibaren sürekli gerileyerek 2012 yılında yüzde 39’a indi. 2013’ten sonra ise yeni bir artış trendine girerek 2016’da yüzde 49’a çıktı. Ancak 2007 yılına kıyasla hala 8 puan gerideyiz.

AB, zengin ve istikrarlı bir pazar. Rusya’ya, İran’a, Ortadoğu’ya ihracatta rekor kırarsınız ama gün gelir petrol ve doğalgaz fiyatları düştüğünde ihracatınız yere çakılır.

Gerçi AB ülkelerinde siyaset ticareti belirlemiyor, ancak yine de ilişkilerde ticari boyutu da düşünmekte fayda var. Çünkü ihracat Türkiye için hayati önem taşıyor, AB de ihracat için.

 

 

Yorumlar