İhracata destek…

İhracata destek…

Bir önceki yazımda kasım ayına ilişkin rakamlar çerçevesinde ihracat sektörünün bu yılki başarısına dikkat çekmiştim.

Son 12 aylık ihracatın yüzde 10.5'lik artışla 155 milyar 443 milyon dolara ulaştığını hatırlatarak, hükümetin Orta Vadeli Program’da (OVP) 153.3 milyar dolar olan ihracat hedefini, yukarıya doğru revize ederek 156.5 milyar dolara yükselttiğini belirtmiştim.

Zira ihracat öyle durduk yerde artmadı. Hükümet, 2016 yılının son döneminden itibaren özellikle enerjide dışa bağımlılığın neden olduğu cari açığı aşağıya çekmek ve büyümeyi hızlandırmak için ihracat sektörünü daha fazla destekleme kararı aldı.

Bu çerçevede Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında 202 bin firmayı kapsayan 356 bin kredilendirme işlemi gerçekleştirildi.

Yüzde 86’sı Türk Lirası cinsinden gerçekleştirilen bu kredilendirme işlemlerinde KOBİ’lerin aldığı pay yüzde 74’e ulaştı.

KOBİ’lerin yanı sıra özellikle ihracat yapan ve döviz kazandırıcı faaliyette bulunan işletmelere, finansmana erişim konusunda büyük kolaylıklar sağlandı.

Hükümet ihracat sektörünü destekleyerek, bir taşla dört kuş birden vurdu.

Sadece ihracat artmakla kalmadı hem cari açığın, hem büyümenin, hem de istihdamın ilacı oldu.

Önümüzdeki dönemde 2017 yılının büyüme oranı açıklandığında, ihracatın büyümeye ve istihdama pozitif etkisini daha net göreceğiz…

Bilindiği gibi ihracat 2014 yılında 157.6 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşmış ancak, 2015 yılında 143.8 milyar dolara, 2016 yılında ise son beş yılın en düşük değeri olan 142.5 milyar dolara gerilemişti.

İhracat 2016 yılında ekonomik büyümeyi de negatif yönde etkilemişti.

İhracat bu yıl 156.5 milyar doları aşarsa OVP hedefine ulaşılmasının yanı sıra son üç yılın rekoru da kırılmış olacak.

Bu yüzden hükümetin önümüzdeki yıl da ihracat sektörüne yönelik desteğini artırarak sürdüreceği düşüncesindeyim.

Daha şimdiden 2018 de ihracatçıların yılı olacak dersek, yalan söylemiş olmayız.

Yorumlar