İhracat coşkusu…

İhracat coşkusu…

Ekonomik büyüme kuşlara benzer; nasıl ki bir kuş iki kanadını kullanarak uçtuğunda zirveye yükselebiliyorsa, ekonomiler de iki kanadını kullanarak büyüdüğünde zirveleri zorlarlar.

Ülke ekonomilerinin bir kanadı iç talep, diğer kanadı ise dış taleptir. Her iki talebin de artıyor olması, sağlıklı büyümenin en temel işaretidir.

2016’da dış talep zayıf kalınca ihracat geriledi ve Türkiye ekonomisi tüm potansiyeline rağmen tek kanatla uçmaya çalışan bir kuş misali ancak yüzde 2.9 büyüyebildi.

İhracat 2017 yılına rekorla başlayıp, her geçen ay artmaya devam edince, Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5’lik büyümeye imza attı. Ve bu rekor büyümenin yarısı ihracattan geldi…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz gün ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Buna göre ihracat, ağustosta yüzde 11.9 artarak 12.4 milyar dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 7.8 artışla 151.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2016 Kasım’ından bu yana her ayı artışla kapatan ihracatın, önümüzdeki aylarda da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Zira Orta Vadeli Plan’da (OVP) bu yıl için belirlenen hedef 153.3 milyar dolar.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yıl için belirlenen bu hedefin aşılacağını ve ihracatın yıl sonunda 155 milyar doları aşacağını savunuyor.

Hatta daha da ileri giderek 2014 yılında, 157.6 milyar dolar ile kırılan Cumhuriyet tarihi rekoruna yaklaşılabileceğini de öne sürüyor.

Bu ne kadar gerçekleşir bilinmez ama ihracatın istikrarlı artışını önümüzdeki aylarda da sürdürerek ekonomik büyümeyi coşturacağı kesin…

Üstelik son yıllarda olduğu gibi, son 8 ayda da gerçekleşen tablo, dünyayı küçük bir köy haline getiren küreselleşmenin, siyaset ile ticareti ayrı kulvarlara savurduğunu da gözler önüne seriyor.

Almanya ile ABD, son dönemde Türkiye’nin en fazla sorun yaşadığı iki ülke olarak öne çıkarken, ticaret bu iki ilke ile sorunsuz bir şekilde yoluna devam ediyor.

TİM verilerine göre Almanya, liderliği elden bırakmayarak 1.3 milyar dolar ile ağustos ayında da Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke oldu.

ABD de, Irak ve İngiltere’nin ardından en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldı. Boşuna dememişler, dostluk başka alışveriş başka, diye…

Yorumlar