23 °c

HOŞ GELDİN RAMAZAN-I ŞERİF

Onbir ayın Sultanı Ramazan-ı Şerifimiz geldi. Tüm dünya coğrafyası üzerinde yaşayan "Ben Müslümanım" diyen her insanın oruç tutma ile birlikte verecekleri iman dolu bir sınav ayıdır Ramazan. Oruç tutarken, Cenabı Allah'ın kullarını yemek,içmek ve erkek,kadın ilişkisinde kendi nefislerini ne kadar hakim olmakla birlikte bu imtihandan geçirmektedir.


Bu ayda Kur-an'ı Kerim okunurken yanlız okumayı değil, Kur-an'ı Kerimin anlamını da bilerek okumak veya anlamını bilmiyorsak elimizde geldiği kadar Kur-an'ı Kerim de yazılan ayetler, süreler ne anlatıyor bunu öğrenmeliyiz. Insanlar Kur-an'ı Kerimi defalarca hatim ettikleri halde maalesef Kur-an'ı Kerimde ne anlatılıyor ve ne anlatılmış bilmiyorlar. Elimizde bulunan çok değerli bir hazinedir Kur-an'ı Kerim. Adaleti, ilimi her yönüyle satır satır işlemiş içine Kur-an'ı Kerim.


Oruç ayına girmişken sakın bir lokma ekmeği bulamayan yanıbaşımızda duran insanlarımızı unutmayalım. Oruç tutmamızın bir nedeni de aç insanların halinden anlamaktır. Bu ayda sofralarımızın bereketini bolluğunu fakir, fukarayla paylaşalım. Müslüman olarak komşumuz aç iken uyuyabilir miyiz? Ramazan ayı bir tövbe ayı. Duaların okunduğu tesbihlerin çekildiği insanların o tatlı uykularından uyanıp bir neşe,huzur içinde Sahur'e kalktıkları dır Ramazan-ı Şerif.


Bir heyecanla ve sabırla beklenen iftar vakti dır Oruç. Anne, babalarla birlikte çocukların,gençlerin bir sevinçle camiiye gidip Yatsı namazı ile birlikte kılınan Teravih namazı dır Onbir ayın sultanı YA ŞEHRİ RAMAZAN. Her zaman yetim olan çocuklarımızı gözetelim. Belki başka zaman fırsat bulmuyor olabilirsiniz fakat umarım bu mübarek ayın içimize verdiği duygulardan dolayı kimsesiz ve yurtlarda yetişen çocuklarımızı unutmayalım. Onlara bir anne, baba şefkati ile gidip ziyaret edelim.


Bakın o çocukların yüzündeki sevinci, neşeyi... Dünya coğrafyasında ve yaşadığımız Türkiye toprakları üzerinde daima huzur, birlik ve herkesin bir arada din,dil,ırk,kültür ayırımı yapmadan yaşaması dileğiyle hayırlı Ramazanlar.

Allah'a emanet olun.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.