10 °c

Hindistan’ı yeniden keşfetmek 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayındaki bir dizi ziyaretinin her biri birbirinden önemli. Ama Hindistan ziyaretinin önemi, sonraki ziyaretler ile kıyaslandığında daha bir farklılık gösteriyor.

Biliyorsunuz daha önceki yazımızda da Cumhurbaşkanımızın, 3 Mayıs’ta Rusya’ya, 14-15 Mayıs’ta Çin’e, 16-17 Mayıs’ta ABD’ye 25 Mayıs’ta Brüksel’e gideceğini belirtmiştik…

Hindistan’daki görüşmeler içerisinde ticaret var… Enerji var… Teknoloji ve güvenlik konuları var…  Hindistan’ın uzay teknolojisi ve yazılım konusunda aldığı mesafeyi ve bağlantısız ülke olmasını hesaba kattığımızda bu görüşmelerin önemi bir kat daha artıyor.

Hindistan büyüyen ekonomisi ve geniş pazarı ile Türkiye için çok önemli bir yeni kapı… Afrika açılımı yapan Türkiye’nin Hindistan’a yapacağı bir açılım işbirliği yanında güç birliği açısından da kazançlı olacaktır. 

Çünkü Hindistan, bir Afrika değil. Aksine askeri gücü, uzay ve bilişim teknolojisindeki üstünlüğü ayrıca zengin insan kaynağına sahip olması açısından çok önemli bir “güç” olarak karşımızda durmaktadır.

Dahası Hindistan ile şimdiye kadar herhangi bir konuda sorun yaşamadığımız için Hindistan bize dost bir ülke konumundadır. 

Ama Hindistan şimdiye kadar birçok ihmal sebebiyle yönümüzü tam anlamıyla çevirmediğimiz daha doğrusu devlet politikalarında bu manada yer almadığı için ticaret hacmimiz bu büyüklüğü göre cüce mesabesinde kalmış bir ülkedir…

Gerçi yine AK Parti döneminden başlayarak Hindistan ile ticaret hacmini 2003 yılına göre tam yedi kat artırmıştır Türkiye. Ama bu orandaki yüksekliğe rağmen ortaya çıkan rakam 6.3 milyar dolardır. Cumhurbaşkanımız ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkmasını arzuladıklarını beyan etmiştir.

Şu da vardır ki mevcut ticaret hacminin % 90’ını Türkiye’nin ithalatı oluşturmaktadır. 

Yani Türkiye Hindistan’a henüz pek bir şey satamıyor… "Satmaz olur mu?" diyenler bu rakamın sadece 650 milyon dolarla sınırlı kaldığını da görerek bunu söylemelidir. 

Kaldı ki dünyada 1.3 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden söz ediyoruz.

Türkiye Hindistan’dan ne alıyor?

Organik kimyasallar, pamuk/iplik, sentetik fiber, plastik/eşya, bronzlaştırıcı ürün ve boyalar, makine parçaları ve hafif makineler, küçük elektrikli aletler, demir ve çelik maddeler, saten/ürünler, elyaf/ürünler, deri, otomotiv parçaları gibi kalemleri alıyor…

Hindistan’a ne veriyor?

Leblebi, tekstil ürünleri, tekstil makineleri, kauçuk, çelik ürünleri vb. Ama örneğin Hindistan’a çerez denilen fındık ihraç etmeyi hiç gündeme almıyoruz. Oysa çerez kültürü Hindistan’da çok önemli ve bir buçuk milyon nüfustan söz ediyoruz. Bu fırsatı değerlendirmeyi şimdiye kadar şu ve bu sebepten değerlendirmemiş bir Türkiye % 70’sini ürettiği fındıkta tutup Avrupa’nın iki dudağına bakıyor. 

Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı bu önemli ziyaretle birlikte son beş yılda Hindistan ile yapılan üst düzey görüşmelerde Türkiye geçmiş yirmi yıldaki görüşmelerin de üzerinde olumlu ve başarılı neticeler almış durumda. 

Yine inanç adı altında terör ihraç etmeye çalışan FETÖ tehlikesi de birinci ağızdan anlatılmış durumda.

İnşallah bu görüşmelerde yukarıda saydığımız tüm bu olumlu neticeler çok daha geniş alanda ve çok daha artarak büyüyecektir.


 

Hava yolumuz şu anda Hindistan Yeni Delhi ve Mumbai'ye haftanın hemen her günü sefer yapıyor ve toplamda haftada 14 sefer yapıyor ki bu önemli bir ulaşım kolaylığıdır. Bu da Hindistan'ı gezip görmek ikili ilişkilerde bulunmak isteyen iş dünyamız için önemli bir kolaylıktır.

Hindistan ziyareti Türkiye için çok daha faydalı ve çok daha kazançlı bir ziyarettir… Geleceğin Asya’da olduğunu gören Batı’nın Çin’in ve Rusya’nın ve hatta Avrupa Birliği ülkelerinin bu bağlantısız topraklarda yaptığı görüşmelerden uzak kalan bir Türkiye 2023 hedeflerine ulaşamazdı… 

Türkiye Hindistan’ı yeniden keşfetmenin nimetlerini çok yakında görecektir… Düğün organizasyonları da olursa bu görüşmeler düğün bayram olacaktır.

Bu açıdan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kadrosuna ne kadar teşekkür edilse azdır…

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.