844 Defa Okundu

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en önemli dönemini geçti. En önemli diyorum çünkü, kansız, silahsız, sadece demokratik yöntemlerle yönetim sistemi değişti. Türkiye Cumhuriyeti bundan sonra “Başkanlık” Sistemi ile yönetilecek. Bu sistemin ilk Devlet Başkanı da Recep Tayyip Erdoğan’dır. Üstelik halk tarafından doğrudan seçilen bir Başkan… Milletimize memleketimize hayırlı olsun.


Sistemle birlikte kabinede de önemli değişiklikler yaşandı. Temelde bakanların milletvekillerinin bakan olamaması var. Bakan olacak vekil ise istifa ederek görevine başlayabiliyor. Burada asıl dikkat çeken husus bazı bakanların özel sektör içinden seçilmiş olması. Sektörde kendini ispat etmiş, sektörü ve şirketini belirli bir noktaya taşımış olan isimler yeni kabinede bakan olarak hizmet edecek. 

Bu noktada önemli olan devleti şirket gibi mi yönetecekler yoksa, özel sektör gözlükleri ile bakanlık mı yapacaklar. Her ikinin de artı/eksi yönleri var. Bakanların nasıl bir yönetim uygulayacaklarını atayacakları bürokratlara bakarak anlayabiliriz. Bürokrasi azalsın, karar alma mekanizması hızlı işlesin, alınan kararlar hemen uygulansın diye yapılan çalışmalar boşa gidebilir. 

Bakanların seçilmiş olmaması, özel sektörden geliyor olması bazı bürokratlarda huzursuzluk yaratacaktır. “Ben devlete şu kadar senemi verdim” cümlelerini sıkça duyabiliriz. Diğer yandan bir genel müdürün ya da daire başkanının atamasına üst düzey bir görevlinin “vesile olması” da güçler çatışmasını getirebilir. Sözün özü; her bakan kendi ekibini kendi oluşturmalıdır. Çalışacağı, atayacağı bürokratları kendi belirlemelidir. Türkiye’deki bürokrasinin hantallaşmasının ana sebeplerinden birisi de bürokratların arkasındaki gücü kendi gücü zannetmesidir.

Bakanla ile çalışacak bürokrat, bakanın talimatıyla göreve geldiğinde tüm yetki de sorumluluk da bakanın şahsında olacaktır. 

Söylemeden Geçmeyelim;

-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TBMM’de yemin ederken kaçışanları gördüğümde terörle mücadelede ne kadar önemli bir mesafe aldığımızı bir kez daha idrak ettik.


-Ekonominin başına Berat Albayrak’ın geçmesini istemeyenlerin, kabine açıklandıktan bu yan süren finans oyunlarının farkına varamayanlar siyasi yorumlarla analizler yapmaya çalışıyor ama nedense birkaç saat içinde 10 milyar doları hangi gücün piyasadan çektiğini sorgulamıyor. Terör ile yıkamadıkları, sınır ötesi operasyonlarını engelleyemedikleri Türkiye’yi ekonomi ile terbiye etmeye çalışıyorlar. Seçimlerden çıkan sonuçlar gösteriyor ki, onlara sandık zafer yok. Bundan sonra ekonomi üzerinden saldıracaklar. Onlar saldır dursun, biz safları sıklaştıralım.

 

Yorumlar