704 Defa Okundu

Türk çocukları kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış. Japonya’da toplumun % 14’ ü, Amerika’da % 12’ si, İngiltere’de ve Fransa’da %21’i düzenli kitap okurken Türkiye’de ancak 10.000 kişiden 1 kişi düzenli kitap okuyormuş.

“İyi de bizim çocuklarımız ne yapıyormuş?”

“Ne yapacaklar aileleri ile birlikte televizyon izliyorlar. Her 10 çocuktan 9’unun düzenli televizyon izlediği belirlenmiş.”

“Peki, bizim millet olarak bağlı ve bağımlı olduğumuz TV kanalları o kadar çekici ve öğretici mi ki bu kadar çok izleniyor?”

“Vallahi onu bilemem; ancak öğretici, eğitici, açıkoturumlu, belgeselli bir kaç TV kanalının dışında kalanların hemen hepsi zamana, zemine ve musluğa ayarlı; üç aşağı beş yukarı günlük yayın akışları da aynı”

“Ya TRT?”

“Ne o, yani TRT bu ülkenin televizyon kanalı değil mi? Var elbet bir iki ince ayrım… Her neyse gelin isterseniz hep birlikte havuzlu-havuzsuz, tavuslu-tavussuz bir kanalın yayın akışına bakalım. Sonra da siz karar verin, TV’lerimizin(!) insanlarımıza, kazandırdıklarına.”

07.00-10.00: Dünden Ve Günden Derlenen Haberler

Yurttan sesler iktidar korosu ile onlara sazlarıyla eşlik eden muhalefetin küfrü biplenmiş sabah haberleri… Mecliste kavga, yolda kaza, cinayet, terör ve terörle mücadele ederken şehit düşen evlatlarımızın cenaze merasimleri… Taraflı tarafsız; sulu susuz gazetelerin resmigeçidi; ardından spor, hava durumu; arada reklam…

10.00- 13.00: Magazin

Öyle ya efendim, koskoca ülke! Kim kime ne demiş? Saçta pişen soğanı bol acılı ve sancılı böreği kim yemiş? Obeziteden ebe olur mu? Dedikodu, ağız dalaşı, kimin var gözünün üstünde kaşı. Haydi, uzuneşek oynayalım. Müzik, fizik, kritik, frikik, okus pokus 49-50… Dokuz dakikalık reklam arası bu süreye dâhil!

13.00-14.00: Gün Ortası Haberler

Yurttan sesler iktidar koro ve solosunun muhalefet sazlarının eşliğinde sundukları günün ve önün genel, özel ve tüzel değerlendirilmesi. Olanlar ve olacaklardan ipuçları…

14.00-16.00: Bugün Akıl Ve Beden Sağlığımız İçin Ne Yaptık.

Kimi, kime bıraktık… Neyi, nasıl kaptık? Nelere nasıl ulaştık, kiminle küstük, kimlerle barıştık. Nasıl da alıştık alıştırıldık; tık tık da tık tık… Tırtık… Gözler baygın, pantolon düşük kemer, etek sarkık… Rant, kat, çekyat…

16.20- 19.00: Kim kiminle ne yapmış

10 numara 5 yıldız kilit program… Bekârlar, evde kalmışlar, boşanmışlar, hızını ve hazını alamamışlar… İkinci bahara yelken açanlar, evden kaçanlar… Hele de varsa oğlunuz kızınız… Vaktin nasıl geçtiğini anlayamazsınız.

19.00-20.00: Ana Haberler

İktidarın kuzu sarması, akrep dolması, paralel kıymasının yanı sıra muhalefetin iktidarsızlığı… Mecliste kavga, yolda kaza, terör, komşu düşman, dost kazık… Sisi go, Esed out, Ruhani wait, Selman bin Abdülaziz inside. İşler kel, Merkel gel… Vladimir Putin, Donald Trump… Bu da kim? Jilet Cemil… Töre cinayeti! Serseri kurşun… Aman Allah’ım usturayla kesmişler berberi… Türkçenin özensiz kullanımı, dil kirliliği mi dedin? Geç onu. Karaman’ın koyunu, çok uzattın; bak sırada “Yutturma Oyunu” ardından “Köşe Kapmaca”; yoksa nasıl tüter baca… Spor, futbol da futbol gerisi hikâye… Havada bulut… O da ne? Ne olacak zam yağmuru... Taş yağmadığına şükret!

20.00-24.20: Dizi

Hangisini seyretsek acaba? “Geçen hafta nerede kalmıştı? Ah, şu dizi arası reklamlar da olmazsa! Aile içi iletişim mi? Bırak Allah’ını seversen… Sen diziye odaklan. Kim ne aldı, ne sattı? Kim kime kazık attı? Kadın kocasını nasıl da aldattı… Tahribat, tahrifat, tezvirat… Arada çeşni; her TV farklı havada: “Aileler Yarışıyor”, “Ben bilmem Eşim Bilir” , “Kim Milyoner Olmak İster”, “Kelime Oyunu” “Çarkı Felek” ve de aynı kişilerden ne söyleyecekleri aşağı yukarı belli tartışmasız tartışma programları.

00.20 -01.30: Dini Sohbet

Ha işte, burası Müslüman bir ülke! Çalışalım, zamanımızı boşa harcamayalım… Okuyalım, ilk emri oku olan dinimiz… Alo ne dedin? Rükûda namaz suresini okurken aklını şeytan mı çeliyor? Sen, şimdi git bir gusül abdesti al, sonra… Salâvat getirmeden kuru fasulye mi yedin! Cacık da vardı mıydı yanında? Ya pilav… Yok, kardeşim olmaz soğansız kuru fasulye caiz değildir, sonra gaz yapar. Bilirsin gaz da abdest bozar…

01.30-03.30: Dizi

Kaçıranlar için; mafyalı, kamalı, sopalı, aldatmalı, ağlatmalı… Yarını yok bu işin. Kumanda… Oh be! Sesi biraz kıs. Uyuyan var; uyuklayan, uyuşan, mayışan…

03.30-05.00: Dizi

İz Bırakmadan Karda Yürüyenler, Postu Deldirmeyenler, Çiçek Sularken Vanayı Açık Bırakanlar, Karakaçanlar, Halısız Uçanlar… Atış Serbest…

05.00-07.00: Dizi

Günün son dizisi… “Dizinin adı mı?”

Adı; “Şimdi Uyku Zamanı”

Haydi eee… Ninni bebeğime eee… Eee… Ninni ülkeme eee… Ninni geleceğime… Eeee… Ninni her geçen gün biraz daha yenilenen(!) yeni Türkiye’me Eeee… Eeee… Haydi uyusana! Bak, biraz sonra yeni günün haberleri başlayacak.

Yorumlar