Hani Türkiye batacaktı?

Çok fazla değil daha birkaç ay önce kimi cevreler, “Ekonomik kriz daha da derinleşecek. Dolar 10 lirayı aşacak, Türkiye batacak,” diye yaygara koparırken, ben bıkıp usanmadan Türkiye’nin bu ekonomik daralmayı da aşacağını yazıyordum.

Çok fazla değil daha birkaç ay önce kimi cevreler, “Ekonomik kriz daha da derinleşecek. Dolar 10 lirayı aşacak, Türkiye batacak,” diye yaygara koparırken, ben bıkıp usanmadan Türkiye’nin bu ekonomik daralmayı da aşacağını yazıyordum.

Hatta, Standart and Poors’tan Moody's ve Fitch Ratings’e dek uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, birbiri ardı sıra Türkiye’nin notunu düşürürken, ben bunun objektif kriterlere dayanmadığını savunuyordum...

Bu o kadar bariz bir şekilde yapılıyordu ki, sormayın gitsin. Kimi derecelendirme kuruluşları, bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü misali Türkiye’nin notunu düşürdüklerini, tam da seçim öncesi açıklıyorlardı.

Bu açıklamalar ne yazık ki sanki aynı gemide değilmişiz gibi bu topraklar üzerinde yaşayan kimileri tarafından açıkça alkışlanıyordu.

Hatta başta “Patronlar Kulübü” ve kimi muhalefet partileri olmak üzere kimi çevreler Hükümeti, IMF ile yeni bir anlaşma yapması için sıkıştırıyorlardı. 

Tüm bu gelişmeler de yıllar önce değil, yakın geçmişte yaşandı bu güzelim ülkede...

Peki sonra ne oldu? Türkiye battı mı? Gelin son bir iki hafta içerisinde yaşanan gelişmelere bir göz atalım:

Yaptığı her açıklamayla Türkiye’nin notunu düşüren Fitch Ratings sanki çark etmiş gibi. Kuruluşun Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, şimdilerde adeta Türkiye’ye övgüler düzüyor.

Ed Parker, Türkiye'de genel ekonomik görünümün iyileştiğine belirterek, “Türkiye geçen yaz ki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir direnç ve esneklik göstererek çıkıyor,” diyor.

Peki IMF ne diyor? Türkiye’yi öven IMF, büyümenin devam edeceğini ve enflasyonun tek haneye düşeceğini açıklıyor.

Ya OECD? O ise, küresel ekonomi ve dünyanın önde gelen ülkelerine yönelik büyüme tahminlerini aşağı çekerken, Türkiye ekonomisine ilişkin öngörüsünü yukarı yönlü güncelliyor.

Evet Türkiye, uygulamaya koyduğu Yeni Ekonomi Programıyla, kimi uluslararası çevrelerin ekonomik ve siyasi saldırılarını geri püskürterek, yeni bir başarı hikayesi yazma yolunda hızla ilerliyor.

İhracatını artırıp cari açığı dibe çekerken, enflasyonu ve faizleri 10 puan indirmeyi başarabiliyor.

Ne diyeyim, bu ülkenin düşmanlarına kapak olsun.

Yorumlar