Hani dolar 10 TL’yi aşacaktı?

Hani dolar 10 TL’yi aşacaktı?

Spekülatörler her seçim öncesi hayata geçirdikleri senaryoyu bu seçimde de tekrarlayınca, dolar üzerine üç yazı yazmak zorunda kaldım.

Spekülatörlerin kimliği zaman zaman farklılık gösterse de, senaryo hiç değişmiyor: “Bu seçim sonrası dolar 8-10 TL’yi aşacak!”

Ellerinde ne bir veri, ne de doğru dürüst bir gerekçe olmasa da ısrarla aynı cümleyi tekrarlamaktan bıkmıyorlar: “Dolar seçim sonrası fırlayaecak.”

5 Mart 2019’dan bu yana yazdığım üç ayrı yazıda bu senaryonun mümkün olmadığını, ancak Cumhur İttifakının oy oranının yüzde 30’ların altına düşmesi halinde bir kıpırdama olabileceğini belirtmiştim.

Seçim bitti, sonuçlar açıklandı. Cumhur İttifakının oy oranı, bir önceki seçime kıyasla düşmek yerine daha da arttı.

İstanbul sonuçları henüz belli olmasa da Millet İttifakının Ankara, Adana, Antalya, Mersin gibi büyük şehirlerde ipi göğüslemesi gerçekten büyük sürpriz oldu.

Ancak buna rağmen piyasada beklenen çalkantılar yaşanmadı...

Şimdi gelelim asıl meseleye: Hani dolar seçimin ardından 8 TL’yi aşacak, 10 TL’ye yükselecekti!...

Seçim sonuçlandığı halde neden dolar hala 5.6 TL bandında dolaşıyor?

Nerede bu spekülasyonu yapanlar, nerede yüksek perdeden atıp tutanlar?

Defalarca uyarmış ve son yazımda başta JP Morgan olmak üzere döviz spekülasyonları yapanları hatırlatarak, “Şimdi bir düşünelim; Fed’in 2019'da faiz artırmayacağını açıklamasının ardından, doların düşüşe geçtiği bir ortamda JP Morgan ne yapmak istiyor? Neden aylar önce, ya da 31 Mart sonrası değil de, seçime on gün kala böyle bir açıklama yapıyor? Ne yapmak istiyor?” demiştim.

Sonuçta Türkiye’nin yaşadığı ekonomik durgunluğu derinleştirmek adına yapılan spekülasyonlar bir kez daha boşa çıktı.

Kaç kişi bu spekülatörlerin dedikodularına kanarak dolar aldı bilemiyorum, ama ava gedin bir kez daha avlandı.

Zaten spekülatörlerin dedikodularını hatırlatarak son yazımı, “Benden söylemesi, mantıklı sonuçlara varmadan, sakın ola dövize yönelmeyin! Ne de olsa, ava giden avlanır!” diye bitirmiştim.

Son sözüm avlananlara: Mantığınızı kullanmak yerine, spekülatörlerinin dedikodularına inanırsınız, daha çok avlanırsınız!...

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar