Muhammed Mursi  İsa el- Eyyat, Mısır'ın seçimle ilk başa gelen devrik 5.Cumhurbaşkanı olan siyasetçilerinden biriydi. 
Mısır'da 2012 yılında yapılan demokratik seçimleri kazanarak Mısır'ın ilk meşru sivil Cumhurbaşkanı olmuştu.
Evet, Muhammed Mursi  nasıl Mısır Cumhurbaşkanlığı koltuğunu gelmişti?
Muhammed Mursi'yi  Mısır Cumhurbaşkanlığı koltuğuna  ulaştıran politaka kariyeri " Müslüman Kardeşler Haraketi " içerisinde 2000 yılında  yer almasıyla başlamıştı. Müslüman kardeşleri  yasal olarak seçime katılmaları mümkün olmadıklarından parlementoya bağımsız bir siyasetçi olarak girmişti. Ve 2000 yılında Mısır'da yapılan  seçimlerde bir milletvekili olarak seçilmiş, 2005 yıllarında  Mısır parlementosunda milletvekili olarak görev yapmıştı.
2011 yılında Hüsnü Mübarek'in devrildiği  ayaklanmaya muhalif olarak destek veren Mursi, daha sonradan Müslüman kardeşlerin kurduğu "Hürriyet ve Adalet Partisi'nin" başkanı seçilmişti. Ve 2012 yılında yapılan demokratik seçimlerde galip  gelerek Mısır Cumhurbaşkanı olmuştu. Tabi ki Mursi'nin Mısır Cumhurbaşkanı olmasını hazmedemeyen Amerika, Israil, Rusya, Mısır ordusuyla yaptıkları anlaşmalarla bir iç çatışma çıkararak 2013 yılında 30 Haziran'da  başlayan eylemler sonrası 3 Temmuz'da Mısır ordusu iç ayaklanmayla darbe yapıp  yönetime el koydular. Muhamed Mursi darbeye karşı  direnme çağrısı yaparak günlerce cuntacılara karşı direnmişti.
Bu bu direnme sonucunda Mursi cuntacılar tarafında esir alınıp cezaevine atıldı. Ve Mısır'ın başına Si Si gelmisti. Zalim  ve Müslüman düşmanı olan Si Si artık  Mısır'ın Cumhurbaşkanı olmuş, Mısır'ı  bir Müslümanın idaresinden almışlardı. Mursi'yi bundan sonra Mısır cezaevlerinin demirparmaklar ardında koymuşlardı. Ve çıkarıldığı  her mahkemede idam cezası  ile yargılandı.Tam beş yıldır cezaevinde olan Muhammed Mursi, 17 Haziran' da  çıkarıldığı  mahkeme salonunda yaşamını yetirdi. Yapılan haksızlıklara karşı  fazla  yüreği dayanamadı.
Mısır darbeciler mahkemesinde defalarca kez Mursi'ye idam cezası verildiği halde o hep şu sözleri söylemekten vazgeçmemişti. 
" Şehitlerimizin kanıyla kazandığımız devrimi yok etmeye çalışanlar olacaktır. Ancak biz sizin haklarınızı,  evlatlarınızın haklarını koruyarak devrimi muhafaza edeceğiz. Ben, bunu hayatımın pahasına da olsa yapacağım. " Derdi.
"Sen bir din kahramanıydın Muhammed Mursi.
Mekanın cennet olsun. Cuntacıların elinde gördüğün işkenceler ahirette sana cennet kapısı olsun InşaAllah." 
       Allah'a emanet olun. 
Yorumlar