Ha gayret!

Ha gayret!

Ekonomide son aylarda yaşanan gelişmelere G-20 Zirvesi’nden çıkan olumlu hava da yansıyınca, piyasalarda bahar havası esmeye başladı.

BIST 100 endeksi 100 bini aşarken, dolar hızla 6.65’e doğru geriledi...

Şimdi sorulması gereken soru şu; acaba bu olumlu hava önümüzdeki aylarda da devam eder mi?

Gelin bu sorunun yanıtını ekonomik göstergelere bakarak yanıtlayalım:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz hafta enflasyon rakamlarını açıkladı.Buna göre TÜFE’de enflasyon haziran ayında yüzde 0.03 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 15.72 olarak gerçekleşti.

Düşüş eğiliminin önümüzdeki aylarda da devam etmesi halinde enflasyonun Merkez Bankası’nın yıllık hedefi olan yüzde 14.6’nın altına inmesi de muhtemel görünüyor...

Diğer müjdeli haber de turizmden geldi. Türkiye'nin turizm geliri bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.6 artarak 4 milyar 629 milyon dolara çıktı...

Geçtiğimiz hafta ihracat rakamları da açıklandı. Gerçi ihracat haziranda yüzde 14.8 azalarak 11 milyar 597 milyon dolar oldu, ancak bu rakamın bizi yanıltmasın.Çünkü bu durum büyük oranda 1-9 Haziran dönemini kapsayan 9 günlük bayram tatilinden kaynaklanıyor.

Zira 10 Haziran itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre eksi 3.8 milyar dolar olan ihracat, son 20 günde yüzde 19.6 gibi hızlı bir artışla 11.5 milyar doları aştı. Haziranda ithalat ise yüzde 22.81 azalışla 15 milyar 86 milyon dolara geriledi.

İhracat bu yılın ilk altı ayında ise yüzde 2.18 artışla 88.2 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. Üstelik de bu rekoru, küresel ticaretin daraldığı, ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız Avrupa’da büyüme beklentisinin aşağı yönlü revize edildiği bir dönemde gerçekleştirdik.

İşsizlik dışında ekonomide yaşanan bu gelişmeler, halkın beklentisini de olumlu etkiliyor. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, geçtiğimiz mayıs ayında yüzde 73.9 iken, haziranda yüzde 5.4 artarak yüzde 78.3’e yükseldi.

Ekonomide moralleri yükselten bu gelişmelerin önümüzdeki aylarda da devam edeceği düşüncesindeyim.

Açıkçası ekonomide kara bulutların bir bir yok olduğu yeni bir döneme giriyoruz. Bu olumlu havayla birlikte yatırımların artması, en büyük sorunumuz olan işsizliğe de çare olabilir.

Ha gayret!

 

Yorumlar