Ha gayret!

Ha gayret!

Türkiye’nin Osmanlı Köprüsü’nden Marmaray ve yeni havaalanına dek birçok devasa projeyi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirmesinin en büyük nedeni kaynak yetersizliğidir.

Yani Türkiye’nin böyle devasa projeleri dış kaynak kullanmaktan yapabilmesi mümkün değil...

Türkiye’yi dış kaynağa bağımlı kılan en önemli unsun ise cari açık. Yılda 40-50 milyar dolar ödenen petrol ve doğalgaz ithalatı, cari açığı yaratan en önemli kalemler arasında yer alıyor.

Enerji ithalatı zorunlu olduğuna göre, toprak ya da sularında petrol ve doğalgaz bulamadığı sürece, Türkiye’nin bundan kurtulma şansı yok.

İthalatı, ihracatından fazla olduğu için cari açık sarmalında kıvranan Türkiye’nin en yumuşak karnı da döviz açığı.

İşte bu nedenle, Türkiye’yi FETÖ darbesiyle yıkamayanlar, taktik değiştirerek döviz silahına sarıldılar.

2016 yılından bu yana Türkiye’ye sürekli olarak döviz kuru üzerinden saldırmaları da bu yüzden.

Tıpkı Nietzsche'nin vurguladığı gibi, öldürmeyen darbeler vücudu güçlendirir misali Türkiye bu darbeleri savuşturmayı bildi. Ama tehlike geçmiş değil.

Şimdi sıra cari açık sarmalından kurtulmakta. Ekonomi yönteminin aldığı tedbirler etkili oldu ve ihracatın artması, ithalatın da azalmasıyla birlikte cari açık giderek düşmeye başladı.

Mart ayı ihracat rakamlarına bu gözle bakmakta fayda var. İhracat martta yeni bir rekor kırmakla kalmadı yüzde 0.5 artarak 16.3 milyar doları ulaştı.

Aynı ayda ithalat ise 18.3 milyar dolar olarak gerçekleşince, diş ticaret açığı 1.9 milyar dolara geriledi. Martta ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 89.3 oldu.

İşte dikkat çekmeye çalıştığım nokta da tam burası; geçtiğimiz yıllarda yüzde 60-65 bandında gezinen ihracatın ithalatı karşılama oranının martta yüzde 89’ları aşması, sevindirici bir haber.

Hükümetin ithal edilen ürünlerin, Türkiye’de üretilmesine yönelik uyguladığı teşvikler de meyvesini vermeye başladıkça, cari açığın giderek daha da düştüğünü görebiliriz...

Eğer Türkiye bunu başarabilirse, ekonomik saldırıları da çok daha kolay savuşturabilir.

Ha gayret!..

 

 

Yorumlar