2868 Defa Okundu

Beni yakından tanıyanlar bilir.Genelde tarih konusunda makaleler yazarım.Ama  ülke yangın yeri bişeyler yazmasam  rahatsız oluyorum.Bütün dünyayı kasıp kavuran, binlerce  insanın canını  alan Corona virüsü belası varken,  ülkemizde  akıl almaz şeyler  yaşanıyor.Yani  batılı  yabancı  bir uzmana  desekki ,kardeşim gel sana yetki verelim , bir değerlendirme yap   ,bize bir rapor hazırla desek , adam benimle  alaymı ediyorsunuz  ,Böyle  bir  rapor  ben yazamam  der herhalde.Şimdi  mantık hatalarını  madde madde  yazalım

Sayın cumhurbaşkanı diyorki en düşük  emekli  aylığı  1500 lira  olacak.Ülkede  en düşük asgari  ücret 2300 lira.Emekliye  1500 lira  verseniz bu parayla  nasıl geçinecekler ? Ondan sonrada geleceksin o  emekliden oy isteyeceksin.Ne yapılır bu parayla ,kirasınımı  versin, faturalarımı  ödesin , mutfak masrafınımı  ödesin .Hadi üzerlerine  kıyafet almasınlar yıllarca  eski elbiseleri giysinler. Sinemaya ,tiyatroya gitmesinler .Gezmeye hiç gitmesinler…Kendi  maaşına zam yapmaya gelince jet hızı,çok lazımmış gibi  2 yazlık saraya  nakit akışı jet hızı, ama emekliye para yok.

Hastalıkla mücadele  yapılırken, Türkiye` nin en büyük emlak projesi Kanal İstanbul ` un ihale süreci başlatıldı.Hem vatandaşa para yok diyeceksin ,hem üç beş zengin için Kanal projesini başlatacaksın.Üstelik Kanal güzelgahından arsa alanların isimlerine erişim yasağı koyacaksın.

Konaklama vergisi  kasım ayına kadar uygulanmayacak  .Turizm kan ağlıyor. Tatil yapan, yerli yada yabancı turist  varmı ki,  vergiyi  kaldırıyorsun .Büyük otellerin nerdeyse tamamı çalışanlarını iş olmadığı için izne çıkartıyor.Şaka gibi ama gerçek iç havayolları hatları 3 ay boyunca uçak biletlerindeki  kdv  oranını % 18 den  % 1 e düşürülecek.

 Yahu  arkadaş  havayolunu kullanan varmı ? İnsanlar evlerinde oturuyor. 180  Ülkede hastalık var.Bırak iç hatları , dış hatlardada kimse uçağa binmiyor.Sadece bizde değil ,tüm dünyada böyle  durum ve pekçok havayolu şirketi çalışanlarını ya işten çıkartıyor ,yada izne yolluyor.

Vatandaşa ,esnafa , kobilere  kredi  paketleri. Millet  iş olmadığı için kirasını ödeyemiyor .Yanında çalıştırdığı çalışanının maaşını ödeyemiyor.Sen onlara faizli para satma derdindesin .Hadi  krediyi  sattın, iş olmayan bir ortamda bu vatandaş krediyi nasıl geri ödeyecek?

Krizin ne zaman biteceği meçhul,  fakat  fabrikalara dedinki ben size 3 aylık  destek sağlıyacağım .Çalışanlarınızı izne çıkartırsanız  3 ay onlara ben ödeme yapacağım.

Neden 3  ay ? Sebebi konusunda bilgisi olan var mı ?   3  ay sonra hastalığın biteceğine dair bir kesin bilgi varmı ?  3 ay sonra herşey normale dönecek mi ?

Maliye bakanı  Sayın Berat  Albayrak diyorki ücretsiz  izne çıkacak çalışanlarımıza  3 ay boyunca aylık  1170 lira vereceğiz .Yahu  bu parayla adam kirasınımı versin ?   faturalarınımı ödesin , yoksa mutfak  masrafınamı ayırsın . Günlük 39 liraya  denk geliyor.Sayın bakana bu parayı verip, alın bu parayla geçinin demek lazım .

Devlet  aralarında  Türkiye ` ye geçmişte açıktan düşmanlık yapmış  ,halende  yapan  Ermenistan , Çocuk katili İsrail ,Fransa,Almanya `yanında olduğu 40 civarı  ülkeye  yardım yapıyor .Yardım yapmak erdemlikdir ,büyüklüktür.Yanlış anlaşılmasın Osmanlı devletide çok devlete yardım etti.Ama kendi vatandaşın sefaletten kıvranırken , öncelik  kendi halkın olmalıydı.

Hükümet  vatandaşlardan ve kurumsal tüm şirketlerden  bağış istiyor. İban numarası  veriyor.Telefonlara defalarca mesaj atıyor.Kardeşim bize ne verdin ki şimdi bağış istiyorsun.Devletin tepesinde  tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenilip,  israf  yapılırken  hiç düşünmedin mi,  hazıra dağ dayanmaz diye. Deprem vergilerini  yol yapımında  kullandın .Tamam yolda lazım . Bişey dediğimiz yok, ama  bu ülke deprem bölgesi. Anadolu da hala  yüzbinlerce insan kerpiç evlerde  yaşıyor.Bunu  bırak beton binaların belki yarısı çürük.Vatandaşa tutumlu olmayı  tavsiye eden  devlet  kullandığı makam arabası, bindiği uçaktan hiç fedakarlık  yapıyor mu ? Vatandaşın size güveni kaldı mı ? 15 temmuz gazi ve şehitlerine toplanan bağışların  akıbeti  ne oldu  sahi ?

Siz hiç vatandaşla beraber  tarifeli  uçakta uçan bakan yada milletvekili  gördünüz mü?Göremessiniz çünkü halktan uzaklar.Ama  Avrupa da  görüyoruz.  Gavur deyip  küçümsediğimiz, alay ettiğimiz insanlar , tarifeli  uçağa biner .Metroyla   gideceği yere gider.Kimse  kibirlenmez.

Bağış olayı  başlayınca  belediyelerde bağış toplamaya başladı .Hemen içişleri  bakanı Sayın Süleyman Soylu  devlet içinde devlet olmaz deyip belediyelerin hesaplarını bloke  etti.Yahu bu adamlar vatan haini mi ? Hepsi seçimle gelmiş insanlar .Sen böyle yaparak  zannediyormusunki  bunların seçmenleri sana oy verecek .Toplum içinde nefreti   arttırmaktan başka bir işe yaramaz senin bu davranışın.Zaten oy oranın her  geçen gün aşağı iniyor.Parti hızla eriyor.Buna rağmen muhalefeti  baskı altında tutmalar  ,İftiralar ,itibarsızlaştırmalar,önüne aşılamayan bürokratik engeller koymalar .Yahu arkadaş bırak belediyelerin çalışıp  çalışmadığına  halk karar versin .Varsa bir yolsuzluk yapış yakasına .Ama onlara baskı yapma .Herkes işini yapsın.

Gelelim  maske  konusuna  İstanbul büyükşehir belediyesi  maske dağıtacam dedikten sonra ,hükümet  maske ücretsiz  olacak dedi ve Ptt den  dağıtım  yapılacağını söyledi.Sonra Bilim kurulu haklı olarak    razı olmadı. Ptt şubelerinde  yığılma olur ,riskli  deyince bu sefer eczanelerden dağıtılacak denildi.Aradan kaç gün geçtiği   halde  milyonlarca insana maske henüz ulaşmadı.Kerameti 70 bilemedin 100 kuruş olan uyduruk bir maske.Kardeşim bırak belediyeler vatandaşa maskeleri dağıtsınlar .Hepsinde bu altyapı var .Çok rahat dağıtabilirler.

Sağlık  çalışanları  canlarını dişlerine takıp  ölüm pahasına hastalıkla  mücadele ettiler .Ailelerine  zaman ayıramadılar .Hastalarıyla ilgilendiler .Kaç kişinin hayatını kurtardılar.Doktorundan  ,hemşiresine  ,temizlik işçisine kadar hepsi görevini en iyi şekilde yapıyor .Versene bunlara  2 şer maaş ikramiye   hak etmiyorlar mı ? Şimdi vermeyeceksin, ne zaman  vereceksin ?

Diyanet  işleri  başkanlığı  tam bir komedi .Baştan denildi ki camilerde  cemaatle vakit ve Cuma namazları  kılınmayacak ,hastalık bulaşma riski var .Tamam  güzel doğru bir karar.Ama sonradan Beştepe ve Hamdi Akseki  camilerinde kılınan  Cuma namazları nedir ?

Sayın  diyanet işleri başkanı bu yanlış hareketlerine rağmen neden görevden alınmaz ?

Yazacak çok şey var ama kısa keselim .Son olarak 10 nisan Cuma günü  yaşanan  olaylarla ilgili  biraz konuşalım.İçişleri bakanı Sayın  Soylu  saat 22:00 sularında yaptığı açıklamayla , saat 24 :00 itibariyle  2 gün boyunca ,sokağa çıkma yasağı ilan edilecek dedi.Halk doğal olarak paniğe kapıldı.Sebebi  açlık tehlikesinden ziyade , acaba yasak uzatılırmı endişesi  idi .Çünkü  halk hükümete  güvenmiyor.  Saat  24 :00 a  kadar  millet sokaklara döküldü  .Araba ve insan trafiğini gözümle gördüm .Çoğu yerde ambulans ve itfayenin geçecek imkanı yoktu.Çoğu insanda  maske dahi yoktu.1 Aylık tecrit çalışması 2 saatte çöpe atılmış oldu.Sayın bakan gelen tepkilere rağmen  dediki  abartılacak  bir insan trafiği olmadı  ve rakam verdi 250 bin kişi dedi.Bu rakamın % 10  hastalığa yakalansa  2500 kişi yapar  ve hastanelerdeki yoğunluk  oranını herkes biliyor .Söylemeye gerek yok.12 Nisan Pazar akşamı  sayın bakan istifa ettiğini açıklıyor .15 dakika sonrası  Cumhurbaşkanlığı sözcüsü istifanın kabul edilmediğini açıklıyor.Şimdi  hastalıkla mücadele  temel  amaçsa, sayın bakanın anında görevden alınması  lazım.Yaptığı  eylem  yanlıştı.Kendiside kabul ediyor.Avrupa da olsaydı  bu olay, mahkemeye çıkartılır, yargılanırdı.Halkın sağlığını tehlikeye attığı için.Memlekette  Sayın Soylu dan başka içişleri  bakanı  yapacak liyakatta  insan yokmudur ?  Yabancı bir atasözü derki  kimse vazgeçilmez değildir  ve mezarlıklar vazgeçilemeyen insanlarla doludur.Sayın Soylu  hatasını  kabul etmiş ,büyük olgunluk göstermiş ,Neden istifası  kabul edilmiyor anlaşılır şey değil…

Nereden  bakarsak bakalım, hangi dalı tutsak çürümüş,  elimizde  kalıyor.İşin garibi  yapılan yanlış uygulamaları  eleştiren gazetecide  yok denecek  kadar az .Olanlarada ya fetöcü ,  ya  Chp  li , ya vatan haini yaftası  yapıştırılıp  itibarsızlaştırılıyor.Gazetecinin amacı hükümete alkış yapmak mı ? Yoksa halka gerçekleri objektif olarak  anlatması mı.Akpartili olsun çamurdan olsun ,diğerleri olmasada olur mantığı yanlıştır.O zaman kapatıp gidelim parlamentoyu.  Haksızmıyım   arkadaşlar .Her görüşten insanla  istişare yapılmalı. Burdan  cumhurbaşkanımız  Sayın Erdoğan `a sesleniyorum.Parti başkanı  değil  ,tarafsız  cumhurbaşkanı  olmalısınız  herkese  eşit mesafede olmalısınız.Yoksa  bu  millet sizi  sevgiyle değil ,nefretle  anacak .Zararın neresinden dönülse kardır…

Yorumlar