16 °c

Gövde gösterisi

Açılışını Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde yerli yapım ürünler gövde gösterisi yaptı. Fuarda, 50'yi aşkın ülkeden yaklaşık 800 firma savunma, güvenlik, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında üretilen en modern araç, malzeme ve sistemlerini sergiledi.

Yerli yapım helikopterler, uçaklar, füze sistemleri, insansız hava araçları, son teknolojiyle geliştirilen yeni sistemler, 13. İDEF Savunma Fuarı'nda görücüye çıktı.

Otokar, Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay'ın barış destek operasyonları için asimetrik muharebe koşullarına uygun olarak geliştirilen Altay Asimetrik Harp Tankı'nı (Altay AHT) IDEF'te görücüye çıkardı. Üstün beka ve hareket kabiliyeti, atış gücü ve teknolojisiyle dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda olan ve seri üretim için gün sayan Altay Ana Muharebe Tankı'nın prototipi de Otokar standında yer aldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinin yanı sıra Türkiye'nin vizyon projesi Milli Muharip Uçak (MMU) maketini, Özgün Helikopter T625, silahlı Hürkuş ve Anka İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu'nu ilk kez sergiledi.

Fuarda ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusundan ilk görüntüler paylaşıldı.

Kaan, TRG-300 Kaplan, TRG-122 füzeleri ve Mini Akıllı Mühimmat MAM-C, ilk kez sergilendiği IDEF 2017'de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. ROKETSAN görevlileri, fuar boyunca ziyaretçilerin özellikle Kaan füzesine yönelik meraklı sorularına yanıt vermeye çalıştı.

ROKETSAN'ın dünya pazarında tercih edilen ürünlerinden lazer güdümlü füze Cirit, orta ve uzun menzilli tanksavar füzeleri UMTAS ve OMTAS, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze L-UMTAS, SOM ve JSF uyumlu SOM-J hassas güdümlü stand-off mühimmatları, Hisar hava savunma füzeleri, Teber lazer güdüm kiti, tapalar ve çeşitli balistik koruma sistemleri ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından geliştirilen ve BMC'nin yeni nesil zırhlı aracı Amazon'a entegre edilen mobil lazer savunma sistemi de ziyaretçilerin merakla inceledikleri ürünler arasında yer aldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) "kamikaze drone"ları Alpagu, Kargu ve "keşif drone"u Togan ilk kez sergilendi. STM'nin standında yer alan denizaltı ve fırkateyn tasarımları merak uyandırdı. Yüksek çözünürlüklü mikro yer gözlem uydusu Lagari de Türkiye için yeni bir teknoloji olması nedeniyle ilgiyle karşılandı.

ATAK helikopterini kullanma deneyimi yaşamak isteyenlerin buluşma noktası, HAVELSAN standı oldu. ATAK helikopteri pilotlarının eğitimi için üretilen simülatörler, özel bir versiyonla ilk kez fuarda sergilendi.

TÜMOSAN mühendisleri tarafından geliştirilen, Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Projesi'nin ilk ürünü taktik tekerlekli zırhlı araç da IDEF'teki yeniliklerden biriydi. TÜMOSAN'ın tasarlayıp ürettiği milli motor, şanzıman, güç aktarma ve süspansiyon ve elektronik sistemler kullanılan araçta yerlilik oranı yüzde 100'e yaklaşıyor.

Savunma sanayisine Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları ile giriş yapan Katmerciler, fuara büyüyen zırhlı ailesiyle katıldı. Zırhlı ambulansını ilk kez fuarda görücüye çıkaran şirket, ASELSAN ile ortak geliştirilen Türkiye'nin ilk hibrit konsept zırhlı aracı Hızır'ı da tanıttı. Şirketin bir diğer sürprizi ise çok amaçlı insansız kara aracı oldu.

IDEF, ASELSAN açısından ise tam bir gövde gösterisi oldu. ASELSAN 5 dönümle IDEF tarihinin en büyük stant alanını kullanarak 317 ürününü sergiledi.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun ürettiği milli piyade tüfeği ailesi, fuar alanının en ilgi çekici bölümleri arasında yer aldı. Kurumun yüksek hareket kabiliyetine sahip 6x6 araç üzerine monteli 155 milimetre silah sistemi geliştirme projesi sonunda ortaya çıkan Yavuz obüs sistemi ilk kez fuarda tanıtıldı.

Fuarda bir dizi alım, satım ve iş birliği görüşmesi sonunda çeşitli konularda imzalar atıldı.

Milli Muharip Uçak Programı'na ilişkin de MMU Programı Türkiye-BAE Mektup Teatisi Anı Töreni sertifikası ve TUSAŞ ile BAE Systems arasındaki iş birliği anlaşması kapsamında sürdürülen müzakereler tamamlanarak onay süreçlerinin başlatılması amacıyla tarafların geldiği durumu tespit eden mutabakat metni imzalandı.

HÜRKUŞ-C Uçağı Geliştirilmesi ve Seri Üretim Projesi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile TUSAŞ arasındaki sözleşme imza altına alındı.

SSM ile Baykar Makina arasında imzalanan sözleşme ile jandarma için silahlı taktik İHA sistemi tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

SSM ile ASELSAN arasında M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi Sözleşmesi ve ULAK Baz İstasyonunun Kamu Güvenliği ve Acil Yardım Haberleşme Sisteminin Geniş Bant Çözümünde Kullanılmasına Yönelik Niyet Anlaşması imzalandı.

Sözleşme değeri 109 milyon 245 bin avro ve 25 milyon lira olan M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi projesi kapsamında, M60T tanklarına lazer uyarı sistemi, uzaktan komutalı silah sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, koruma astarı ve iklimlendirme sistemi entegrasyonu gerçekleştirilecek.

 

Kalın sağlıcakla.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.