10 °c

Gençliğin geleceği

 

Gençlere sahip çıkmanın vakte gelip de geçmedi mi?

Seçimlerde siyasette gençlere yönelmek eyvallah çok güzel…

Ama gençlerin geleceğiyle ilgili, gençlerin eğitimiyle ilgili, gençlerin inançlarıyla, ruh halleriyle ilgili ciddi devlet politikalarının vakti gelmedi mi?

Başkanlık sistemine geçer geçmez bu ciddi soruna kalıcı bir çözüm bulunmadıkça Türkiye’nin hedefine ulaşması mümkün olmayacaktır…

Birbirimizi kandırmaktan artık vazgeçmek ve acı gerçeklerle yüzleşmek vakti gelmedi mi?

Türk toplumu özündeki tarihi, sosyolojik ve jeopolitik gerçeklerden hızla uzaklaşmaktadır.

O kadar ki Necip Fazıl’ın şu mısraı bu acı gerçeği kırk sene öncesinden tarihe not etmiştir zaten:

“Tarih kutuplara kaçmış bir fener

Buz denizlerine çakar başıboş!”

Türk toplumunun yapısı 1970’li yıllara kadar çekirdek aile denilen yapıya uygun sayılabiliyordu.

O dönemde analar babalar çocukların üzerinde etkili oluyor, çocuklarını kendi kültür pınarlarından beslemeye çalışıyorlardı.

Ailesinden bu konuda nasiplenemeyen çocuklar ise genelde şimdiki deyimle “mahalle baskısı” özünde ise “mahalle kültürü” ile eğitiliyor yönlendiriliyordu.

Tabii ki bu mahalle kültürü kendi özümüze kültürümüze örf ve adetlerimize göre şekillenen mahallelerdi. Ama şimdi bu tür mahalleleri büyükşehirlerde bulmak zorlaşır oldu.

Hele İstanbul gibi Ankara gibi adına “şehir” mi, “büyükşehir” mi, “mega kent” mi, ne isim verileceği bilinmeyen, ülke içinde ülke haline gelen yerlerde mahallenin kendisi dahi kalmadı, kalamadı.

10 milyona 20 milyona yaklaşan bu koca şehirlerde adeta her bir fert tek başına yaşamak zorunda kalmıştır.

Kimse kimsenin ne olduğunu bilmediği gibi hiç kimse bir diğerinin nereden geldiğini, ne iş yaptığını, hırlı mı hırsız mı olduğunu bilemez hale gelmiştir.

Üstelik bu belirsizliğin adı konulmamış beraberinde insanlar içine kapanmaya, kimsenin kimseye hal hatır sormaya kimsenin kimseye yardım etmeye cesareti kalmamıştır.

 “İnsanlık öldü mü?” duygusuyla kendini ortaya atan nice insan, yaşadığı akıl almaz acı sürprizlerle bir daha ortaya çıkmamaya tövbe eder hale gelmektedir.

Buna rağmen dünya standartlarına kıyaslandığında gerçekten en az olay yaşanan, asayiş yönünden kontrol edilebilen bir usluluk içerisinde bizim insanımız

Bu ülkeyi, bu coğrafyayı tanıyacak ve burada bulunmanın olmazsa olmaz kurallarını öğrenip hayat felsefesi yapacak nesillerin yetişmesi çok önemli olduğu için neslimizin bugünü ve dünü hakkında fikir yürütmeye devam etmek durumundayız…

Bir toplumda mahalle kültürü hâkim olduğu dönemlerde mahallede büyüyen çocukların yetişmesinde aile bireylerinin özel ilgisi yetmese bile çocuğu gelenek ve göreneklere göre mahalle kültürü yönlendirebiliyordu.

Günümüzde öyle bir dünya yaşanmaktadır ki bu dünyanın dünle kıyaslanması dahi yapılamaz… Sadece bizim ülkemizin değil dünyada hemen birçok ülkenin dünüyle, tarihiyle, kültürüyle, inancıyla alakası kalmamıştır.

Bu konu, gençliğin geleceği bugün seçim için meydanlara çıkan devlet yönetmeye talip olan liderlerin vebalinedir.

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.