3184 Defa Okundu

EVDE HASTA BAKIMI TEKNİKERLERİ ATAMA BEKLİYOR

ATAMA YAPILMIYOR, BÖLÜM SÜREKLİ MEZUN VERİYOR!

Gençler bölüm tercihlerini yapıyor, aileler bin bir zorlukla çocuklarını gönderiyor ve okutmaya çalışıyor. Peki ne için?

Yüksekokul mezunu olsun, daha kolay atama yapılsın, ekmeğini kazansın diye.  Ama gerçekler maalesef böyle olmuyor. İşte emek verilerek okumuş, okutmuş insanların mağdur olduğu bölümlerden biri daha…

‘’EVDE HASTA BAKIMI BÖLÜMÜ’’ amacı düşünüldüğün de çok önemli bir bölüm. 2009 yılında ilk öğrenci kayıtlarını alıp bölüm açılıyor ve 2011’de ilk mezunlarını veriyor.  Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın başlatmış olduğu Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında bu bölüm büyük umutlar vererek açılıyor. Bakanlıkça hazırlanan ve 22 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren yönetmelikle bu bölüm, ‘’Sağlık Meslekleri arasında sayılmayarak diğer meslekler’’ arasına dâhil ediyor. Gelin görün ki bu bölüm mezun veriyor fakat atama yapmıyor. Çünkü mezun olanların görev tanımları yapılmamış. Bu nedenle ne Devlet kurumlarında ne de özel sektörde iş bulamıyorlar. Şu anda 2 Vakıf üniversitesi ve14 Devlet Üniversitesinde bulunan bu bölüm, toplamda 7.000 mezun verdi.

Yani 7.000 işsiz genç!!!  

Yıllardır iş olanağı verilmesini bekliyorlar.  

 

SESLERİNİ DUYURMAK İSTİYORLAR.

Yıllardır kendilerine ‘’kadro verilmemesi’’ nedeniyle Sağlık Bakanlığı’na seslenen bölüm mezunları ve şu anda okuyan mağdurlar; meslek tanımlarının düzeltilmesini, yapılacak olan atamalarda kadro verilmesini, ‘’diğer personel’’ statüsünden çıkarılıp sağlık personeli olarak tanımlanmalarını, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi de dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde de istihdam edilmek istiyorlar. Bölümden mezun olan öğrenciler, ‘Görev tanımımızdaki tıbbi müdahale yetkisi' yetersizliğinden dolayı ne devlette ne de özel sektörde iş bulamıyoruz’’ diyorlar.

Bizler okulda hastalarımızın yaşam konforunu artırmak, onlara faydalı olmak, gerek öz bakımlarını gerekse tıbbi bakımlarını karşılamak üzere hem teorik Hem de pratik eğitim aldık.

Atanamayan bir arkadaşımızın mektubunu sizlerle paylaşmak istiyorum;

 Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında, evde sağlık hizmeti biriminde görev almamızı sağlamak üzere eski Sağlık Bakanımız Sayın Recep Akdağ tarafından açılmış olan evde hasta bakım teknikerliği bölümünden, her yıl geleceğin sağlık elçileri mezun olmaktadır. Evde hasta bakımı bölümü mezunları her alanda ve her anlamda sorun yaşamakta. Bu sorunlara bakacak olursak örneğin; 1219 sayılı tababet ve şuabatına dair kanunda sağlık meslek mensubu olarak görülmeyişimiz meslek tanımından kaynaklı tıbbi müdahale tedavi uygulama yetkisinin verilmemesi, binlerce mezun arkadaşımızı zor duruma sokmuş, işsiz kalmamıza özel sektörde dahi iş bulamamıza neden olmuştur. Evde sağlık hizmetleri yönetmeliğinde ‘’sağlık personeli olarak evde hasta bakım teknikeri çalışır’’ ibaresi yer almasına rağmen, yapılan atamalarda ya kadro verilmemiş, kadro verilse bile bu sayı çok az tutulmuştur.  Bizler okulda eğitim alırken hastalarımızın yaşam konforunu artırmak, onlara faydalı olmak, gerek öz bakımlarını gerekse tıbbi bakımlarını karşılamak üzere hem teorik hem de pratik eğitim aldık. Her yıl mezun veren geleceğin sağlık elçileri hak ettiği görev tanımını almamıştır. Şuanda 81 il ve ilçede faaliyet gösteren evde sağlık hizmeti biriminde görev almak en doğal hakkımızdır. Evde hasta bakım teknikerlerinin sayın sağlık bakanımızdan ricası vardır. Ricalarımız meslek tanımımızın düzeltilmesini, yapılacak olan atamalarda kadro verilmesini, diğer personel statüsünden çıkarılıp sağlık personeli olarak tanımlanmamızı, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi de dâhil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında özel sektörde de istihdam edilmek istiyoruz. Aldığımız eğitimi mesleğimize yakışır şekilde hastalarımıza yardımcı olabilmek onların yüzüne bir gülümseme getirebilmek adına evde sağlık hizmeti biriminde çalışmak bu birimlere atanmak bizim hakkımızdır.

‘’MESLEĞİMİZİN TANIMINI İSTİYORUZ’’

YÖNETMELİK YOK SAYILIYOR.

27 Şubat 2015’te çıkarılan yönetmelikte, “Evde Sağlık Birimlerinde görev yapmakta olan her ekipte en az bir tane Evde Hasta Bakım Teknikeri yer almalıdır” ibaresi olmasına rağmen, yönetmelik göz ardı ediliyor ve atamalar yapılmıyor!!!

Artık ya atama yapılmayan bölümler olmasın, yada bölüm var ise doğru iş tanımları yapılarak gençlerin iş fırsatı bulmaları sağlanmalıdır.

Evde hasta bakım teknikerliği bölümünden mezun olan ve bu bölümü şu anda okuyan binlerce mağdur Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek iyi bir haberi bekliyor.

Yorumlar