772 Defa Okundu

Bu kez beklenen olmadı; MHP lideri Bahçeli’nin sürpriz çıkışıyla erken seçim kararı alındı ve 3 Kasım 2019 yapılması beklenen seçimlerin, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Neden oldu, nasıl oldu, niye oldu gibi sorular sorup da boş yere havanda yere su dövmeye hiç gerek yok.

Asıl önemli olan erken seçim kararının hangi partiye yarayıp yaramayacağı değil, Türkiye’ye ne getirip ne götüreceği.

Dünya son bir iki yıldır öyle bir noktaya geldi ki, kimin eli, kimin cebinde belli değil.

Ne, ABD Başkanı Trump’ın tetiklediği ekonomik savaşın, ne de Dünya devlerinin Suriye topraklarında sürdürdükleri siyasi savaşın nereye varacağı konusunda kimsenin net bir bilgisi yok.

Sadece saflar değil, koşullar da anında değişiyor; bugünün dostunun yarının düşmanı, bugünün düşmanının da yarının dostu haline geldiği karmaşık bir süreçten geçiyoruz.

İşte sadece ait olduğumuz coğrafyada değil, Dünya genelinde yaşanan belirsizlik ortamında erken seçime gidiyor olmamız bizim için büyük bir şans.

Çünkü hem siyasi, hem ekonomik olarak Türkiye üzerinde oynanan o kadar oyun var ki, anlamak mümkün değil.

Böyle belirsiz bir ortamda Türkiye’nin enerjisini 1.5 yıl boyunca seçim tartışmalarıyla harcamasının hiçbir faydası olmayacaktı.

Ayrıca öyle sıradan bir seçime de gitmiyoruz; bu seçimle Türkiye parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçecek. Yani sistem kökten değişecek.

Erken seçim sadece 1.5 yıl boyunca yaşayacağımız belirsizliğin ortadan kaldırmakla kalmayacak, geçeceğimiz başkanlık sistemi sayesinde kriz ortamlarında çok çabuk karar alma refleksine kavuşmuş olacağız.

Hele de her Salı günü yapılan ve insanların zaten gerilmiş sinirlerini zirveye çıkaran partilerin o grup toplantısı konuşmalarından da kurtulmuş olacağız.

Türkiye içinde yer aldığı coğrafya nedeniyle ekonomiden politikaya dek birçok konuda acil kararlar alması gereken bir ülke.

Başkanlık sistemine geçiş bürokrasiyi azaltırken, çabuk karar alma mekanizmalarının hayata geçirilmesini de sağlayacak.

Özetle, erken seçim belirsizliği ortadan kaldıracak ve Türkiye’nin önünü açacak. Seçimlerin ardından dev hamlelere şahit olursanız şaşırmayın.

Yorumlar