22 °c

Erdoğan - Trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, ilk kez yüz yüze görüştü.

Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşme gayet samimi ve güzel geçti. Görüşmenin kötü geçmesini bekleyen bazı kesimler de hayal kırıklığı yaşadı. Hatta Başkan Trump’ın ilgi ve alakası dünya liderlerini kıskandıracak şekilde odu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump,ın basın açıklamaları da tüm dünyayı memnun etmiş ve piyasaları da rahatlatmış oldu.

KÖKLÜ İLİŞKİLER: Köklü geçmişe dayanan ve stratejik ortaklık düzeyine erişmiş olan Türkiye-ABD ilişkilerinin mevcut durumunu ele aldık. Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı dönemde özellikle de iki ülkenin göstereceği yakın işbirliği her zamankinden çok daha büyük önem kazanmıştır.

DAYANIŞMAMIZI ARTIRACAĞIZ: Esasen Amerika ile BM, NATO ve G-20 gibi kilit kuruluşlar içinde zaten yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte her alanda diyalog ve dayanışmamızı daha da artırma kararındayız.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE AYRIM YOK: DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir. Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yok. Özellikle YPG/ PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde varılan mutabakata kesinlikle uygun değildir.

İKİ MÜTTEFİKİN İŞBİRLİĞİ KÂFİ: Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inanç ve etnik yapısını değiştirmek isteyenlere de izin vermemeliyiz. Suriye, Irak, Yemen ve Libya'daki kaosu fırsata çevirmek isteyenler eninde sonunda kaybedeceklerdir. İki müttefikin dayanışma ve yakın işbirliği eli kanlı cinayet şebekelerini bertaraf etmek için kâfidir.

UMUTLARIMIZ BOŞA ÇIKMAYACAK: Suriye ve Irak'ta atabileceğimiz ortak adımları değerlendirdik. Bilhassa Suriye rejiminin son kimyasal saldırı sonrası takınılan kararlı tutumu oldukça yerinde buluyoruz. Terör örgütleriyle ilkeli ve kararlı mücadele konusunda geçmişte yaşanan hataları telafi edecek adımların geleceğini ümit ediyoruz.

BÖLGESEL İSTİKRAR İÇİN ÖNEMLİ: Bölgesel istikrar ve güvenliğin temininde Türkiye-ABD işbirliği çok önemlidir. Sayın Trump ile istişarelerimizi yoğunlaştırma, işbirliğimizi bundan sonra da kararlı bir şekilde devam ettirmenin inanıyorum ki kararlılığı içindeyiz.

TÜRKİYE'YE DAVET ETTİ: Bugün temelleri atılan yeni dönemin ülkelerimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyor, Sayın Başkan'a nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ediyorum, kendilerini de en yakın zamanda ailesiyle birlikte ülkemde ağırlamaktan memnuniyet duyacağımı ifade etmek istiyorum.

FETÖ VE YPG/PYD: Erdoğan ve Trump daha sonra ise heyetler arası görüşmeye geçti. Erdoğan, Suriye'de YPG/ PYD terör örgütüne verilen silah desteğiyle ilgili endişeleri en üst düzeyde illetti. Ayrıca, 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ terör örgütü konusundaki beklentileri de açıkça ifade etti. Erdoğan, FETÖ elebaşı Gülen'in iade süreciyle ilgili adım atılmasını istedi.

Kalın sağlıcakla.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.