12 °c

Erdoğan-Papa Görüşmesinin Şifreleri


Evet sevgili dostlar malum son zamanlarda üstünde çok gizem olmasına rağmen, doğru düzgün hiçbir açıklama yapılmayan Tarsus kazısı hala gizemini korumaktadır. Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Papa I. Francis’in daveti ile tam da bu zamanda 59 yıl sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde Vatikan’a gitmesinin de altında görünmeyen sebep olarak Tarsus kazısı yatmaktadır.

Takvimler 13 Kasım 2016’yı gösterdiğinde Tarsus 82 Evler Mahallesi’nde bulunan 3103 Sokak’ta başlayan ve uzun zaman süren kazı, epeydir kamuoyunu meşgul etti. Büyük gizlilik içinde başlatılan kazıda Mit başta olmak üzere Ankara’dan özel bir ekibin bizzat görevli olduğu bilinmekteydi. Hiçbir yetkilinin kazıyla ilgili açıklama yapmaması, olayın gizemini daha da artırdı. Üstelik Milletvekilleri vs. hiç kimse kazı alanına sokulmuyordu.
Tarsus Hristiyanlık tarihi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin tarihiyle ünlü bir bölgesi olan Tarsus, geçmişte Güneydoğu Anadolu’da Kilikya bölgesinin en büyük kentiydi. Aziz Pavlus’un yaşadığı zamanda bu kent Roma’nın Suriye Kilikyası başkentiydi. Roma’nın vergilerinden muaf olan, zengin, ayrıcalıklı ve okullarıyla ün salmış bir kentti. Aziz Pavlus işte böyle bir kentte doğmuştu ve tüm bu ayrıcalıklara sahipti.

Aziz Pavlus’a da ayrı bir parantez açmak gerekir. Pavlus sadece doğuştan bir İbrani değildi, aynı zamanda devamlı vurguladığı üzere (Elç. 26:5; Galatyalılar 1:14; Filipililer 3:5-6) ciddi ve gayretli bir Yahudi idi. Ve Yahudiliğin en titiz mezhebi olan Ferisilik mezhebindeydi. Ferisiler yazılı olan Kutsal yasayı yorumlamak ve ona ek olmak için geliştirilen sözlü yasaya, ataların töresine çok önem verirlerdi. Kendisinin de itiraf ettiği gibi Pavlus’un Yahudilik konusundaki bu gayretleri onun ilk dönem Hristiyanlarına zulmetmesine sebep olmuştu. Hristiyanlara zulmeden kişi, Şam yolunda diri olan Hz.İsa ile birden bire karşılaşınca Hz. İsa’nın en önde gelen vaizi haline geldi.

Bu süreçten sonra Aziz PavlusTarsus’da en önemli öğretileri yazdı ve Hristiyanlık ile ilgili çok önemli sırları Tarsus şehrinde gizledi. Bunlar arasında Kilisenin reddettiği bir takım hususlar da vardı. Lakin bu hususlar Pavlus’un Hz. İsa’dan bizzat duyup yazdığı ve gizlediği önemli sırlar idi.

Tarsus’da yapılan kazıda da bu hususla alakalı kanaatimce önemli belgeler ve sırlar açığa çıkartılmıştır. Lakin bu sırlar Türkiye tarafından özellikle korunurken, kazı esnasında Vatikan’a bazı bilgiler sızdığı kanaatindeyim. Bu bilgileri içeriden sızma yoluyla Vatikan’ın elde ettiği muhakkaktır. Vatikan'ın özel temcilerinin sırf bu kazı ile ilgili İstanbul'a gelip özel görüşmeler yapmasını da takip ediyoruz. Şuyu vukuundan beter bir hadise.
Tarsus kazılarında özel ekibin içinde kimler vardı? Bu ekibin içinden bazı kişilerin Vatikan ile ne gibi bir bağı vardı? Tarsus kazısı ile ilgili Vatikan'a giden önemli bilgi ne idi? Bütün bu soruların cevabı çok önemlidir. Vatikan'ın Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı davet etmesi boşuna değil... 59 yıl sonra ilk defa bir Cumhurbaşkanı Vatikan'a gidip Papa ile görüşecektir.

Bu görüşme Türkiye-Vatikan ilişkileri bağlamında kendi içinde çok önemli Sırlar barındırmaktadır... Her ne kadar görüşme konusu için Kudüs konusunda Sn. Cumhurbaşkanı’nın teşekkür edeceği vs. gibi konular ön plana çıksa da asıl neden Tarsus kazsısında saklıdır. Bu bağlamda Vatikan’ın bizzat daveti ile görüşmenin olacağını unutmamak lazımdır.

Bir kere asla aklımızla alay edilmemesi lazım. Hristiyanlık inancı için ayrı bir öneme sahip olan Tarsus'da Aziz Pavlus’un şehrinde kazı yapacaksın hiçbir şey bulamayacaksın... Buna ancak kargalar güler. Cumhurbaşkanının Vatikan ziyaretinde ki görüşme de bir pazarlık görüşmesi olabilir. Bu konunun üstünde özellikle durulmalı ve Türkiye her ne olursa olsun bu konudan taviz vermemelidir. Elimize geçen bilgi/belge iyi korunmalı ve Vatikan ile bir pazarlık yapılacaksa lehimize yönelik bir anlaşma yapılmalıdır. Bu arada Sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu gezide çok dikkatli olmalıdır. Papa I. Francis büyük bir planın aracı olarak önemli hazırlıklar içinde olması muhtemeldir. Özelikle dikkat edilmesi lazımdır.Unutmamak gerekir ki, dünyada en kadim zehirleme ustası iki Devlet: İsrail ve Vatikan'dır. Bunun örnekleri Tarihte çoktur… Gerçi biz biliyoruz ki Sn. Cumhurbaşkanı Metafizik anlamda da güçlü bir şekilde korunmaktadır. Lakin bu konuda tedbiri elden bırakmamak lazımdır.
Bu yazdıklarımıza bazıları komplo teorisi vs. diyecekler, ama bazen gerçek hayaelden daha gariptir. Benim demek istediklerimi anlayan mutlaka anlayacaktır. Bu hakikati birilerinin yazması şarttır. Biz de bildiklerimizin yarısını yazmaya çalıştık. Gelecek dönem kadim bilgilerin ve sırların belli taraflar arasında savaşılacağı dönemdir.

Ve son söz: ‘’Her ne olursa olsun 3. bin yıl Vatikan'ın Kutsal Haç’ı değil, İslam’ın Hilali ve Türk'ün Yıldızının parlama zamanı olacaktır.”

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Arda Deniz 05 Şubat 2018 20:55 Sn. Koray Bey, muthis bir tespitte bulunmussunuz. Tarsus kazisini belki de enine boyuna tek ele alan sizsiniz. Bu anlamda buyuk tebrik ve takdiri hakketmektesiniz. Çünkü Hacli Seferlerinin bir dali da bu Tarsus kazisidir. Dediginiz gibi ancak bu durumua kargalar guler. Bosuna onca yil sonra etraflica bir kazi yapilmis ve biz de bunu yedik!

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Misafir 04 Şubat 2018 22:18 Koray bey bahsettiğiniz kazı 3 Kasım 2017 tarihinde sonlandırılması ile ilgili olarak açıklama yapıldı. Fakat bu durumun gerçeği yansıtmadığını biliyoruz ve konuyu yakından takip ediyoruz. Her zaman dediğimiz gibi inşallah işin başındakiler yerli ve millidir.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Metin ÜNAL 04 Şubat 2018 10:54 Bence fazlasıyla mantıklı, ciddi manada emek ve bilgi yüklü bir yazı olmuş. Verdiğiniz bilgiler aydınlatıcı mahiyette kaleminize sağlık ancak, bu davet olayına İİT 'nin ilk ciddi mesaisi olan kudüs meselesi (müslümanlar açısından kesin zafer) ve Suriye iç savaşını bitirmeye yönelik hazırlıkların başlangıç evresi olarak görmemiz gerekmiyor mu? Sizde biliyorsunuz ki din temelli olmayan barış asla sonuç getirmez. Bence burada Papa, AB nin isteğini yerine getirerek Erdoğan'ı uzlaşıya davet edecek.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.