Ekonomide bahara doğru…

Ekonomide bahara doğru…

Hem siyasi, hem de ekonomik istikrar sağlayan başkanlık sisteminin Türkiye’nin kalkınma ve refahı için adeta bir kaldıraç işlevi göreceğini referandumdan önce sıkça dile getirdim.

Zira anayasa referandumundan “evet” çıkmasının ardından borsadan dövize, altından faize yaşananları birlikte izliyoruz.

Borsa endeksi rekor üstüne rekor kırarken, döviz ve altın fiyatlarında yaşanan gerilemeler de dikkat çekiyor. Bu olumlu tablonun önümüzdeki aylarda istihdamda da yaşanacağını göreceğiz.

Çünkü işsizlik son 7 yılın rekorunu kırdı ve Türkiye’nin en önemli sorunu olarak öne çıktı.

Hükümetin istihdamı artırmaya yönelik olarak geçtiğimiz aylarda aldığı önlemlerin etkilerini, mart ayından itibaren hissetmeye başlayacağız.

2017, istihdamda iyileşmenin yanı sıra Türkiye’nin 2016’ya kıyasla daha hızlı büyüdüğü bir yıl olacak.

Hükümetin geçtiğimiz aylarda KOBİ’lere yönelik olarak Kredi Garanti Fonu kefaleti çerçevesinde başlattığı finansman paketi de istihdama katkı sağlayacak.

Bu paket çerçevesinde 220 bini aşkın KOBİ'ye toplam 140 milyar liralık kredi kullandırıldı.

220 bini aşkın KOBİ’ye taze kan sağlayan bu uygulamanın önümüzdeki aylarda, istihdamın yanı sıra, büyümeye yapacağı oluklu katkılara da şahit olacağız.

Hükümet öte yandan, ekonomiye yönelik yıkıcı saldırıları savuşturmak, ekonominin konjonktürel etkilerden zarar görmesini engellemek ve gelecek kuşaklara refahı yükselmiş bir ülke bırakmak amacıyla Varlık Fonu’nu kurdu.

Ve bu çerçevede Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT ve BİST, THY ve Halkbank gibi Türkiye’nin yüz akı kurumlar Varlık Fonu’na devredildi.

Biliyorsunuz son yıllarda Türkiye’nin bölgesinde merkezi bir güç ve dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olmasını istemeyenler, ellerinden geleni ardına koymuyorlar.

Terörü denediler olmadı, muhalefeti birleştirmeye çalıştılar olmadı, Suriye üzerinden atağa geçtiler olmadı, FETÖ’yü devreye sokarak 15 Temmuz darbe girişiminde bulundular yine olmadı. Son çare olarak sarıldıkları ekonomi silahıyla da henüz istedikleri sonucu alamadılar, ancak denemeye devam ediyorlar…

Varlık Fonu, başkanlık sisteminde daha aktif bir rol oynayacak ve ekonomik saldırılara karşı güçlü bir kalkan işlevi görecek.

Başkanlık sisteminin fiili olarak devreye girmesiyle Türkiye asıl 2019 yılından itibaren hızlı bir kalkınma sürecine girecek.

Yorumlar