1232 Defa Okundu

Çin uyandı. “Corona bizde mafiş” dedi. Gerçekten de bitti tükendi mi, bu belânın ilk ortaya çıktığı Çin’de Covid19 hadisesi kalmadı mı?

Elbette bitmedi, hattâ belki yüz kat arttı. Lâkin Çin uyandı. Bunu ben demiyorum, Çin’i takip eden dünya basını söylüyor...

“Devam ediyor” demenin, hergün artan ölü ve vak’a sayısını söylemenin ekonomisini binaen’aleyh Çin’i mahvedeceğini anladı ve susmaya başladı. Hadise bu...

Biz de susalım mı? Hayır, bendeniz bunu söylemek istemiyorum, sadece vak’aya işaret ediyorum.

Malûmâlileri bu konu üzerinde çalışan bir “Bilim Kurulu” var, hastalık ve tedbirleri üzerinde kafa patlatıyorlar. Sağolsunlar lâkin biraz da bu hastalığın ekonomiye vuracağı darbe üzerinde kafa yorulsun istiyorum.

Son pişmanlık fayda vermez! Ekonomi batarsa Covid19’un kat kat fazlası zaiyatımız olur. Devlet emeklisine bile maaş veremeyecek duruma düşer!

İnsanlar açlık ve sefalet yüzünden sokağa çıkma yasağı falan dinlemez, devlete karşı büyük bir isyan başlar, yağma talan, yakıp yıkma başlar, Gezi hadiselerinin bin  kat büyüğü zuhur eder, büyük bir anarşi ülkeyi mahveder muhafazallah.

Bilim kurullarımız ve ricàl-i devlet bunları da düşünsün istiyorum... Hem de acilen. İş işten geçmeden ekonomik tedbirler alınsın.

Şu anda para kazanan yalnızca internet (yemek, gıda) sepetleri türündeki kurnazlar. Esnaf; lokantasını, atelyesini, hasılı işyerleriniini kapatıyor.

Müşteri yoksa neden dükkân kirası versin, neden çalıştırdıklarımın yevmiyesiye uğraşsın adam. Karun olsa iflas eder...

Bazı banka şubeleri bile kapalı artık. Yakında, yàni böyle devam ederse makarna, un yağ stokları biten büyük marketler de kapanacak. Yàni vatandaş ihtiyacını temin etmek için gideceği bir fırın bile bulamayacak...

Çin bunu gördü. İhracatı büyük darbe yemişti. Şimdi “vak’a kalmadı” diyerek eskiye dönme hesapları yapıyor. Türkiye ise paniğe rağmen yeni vak’a açıklamalarıyla piyasayı daha kötü duruma sokuyor.

Vatandaş lokantalarda yemek yiyemiyor, isteyene paket yapılıyor. Çorba istiyorsan kavanoz getireceksin... Bu şekilde bile çalışamaz oldular, yukarıda söylediğim gibi bir bir kapatıyorlar dükkânlarını.

Sanayi de durmuş gibi. Kısmî sokağa çıkma yasağı da başladı. El’ân, komik bir şekilde 65 yaş üstüne uygulanıyor ama yakında herkese şamil bir uygulamaya da geçebilirler!. Oysa bu ekonomik olarak İNTİHARDIR.

65 yaş üstü hikâyesi gerçekten de komedya. Dünya nüfusunun yaş ortalaması arttı. Eskiden 50 yaş üstü “yaşlı” (ihtiyar) idi şimdi 65. Yoksa 65 yaş üstü bu hastalığa yakalanır, yayar, diğerleri muaf falan değil...

Düşüncesiz uygulama ahlâksız sonuçları da beraberinde getirdi... Yaşlı bir adamcağızın kafasına kolonya döküp “haydi evine” diyen beyinsiz mi ararsın, bankta oturan yaşlıların üzerine balkonundan su döken şerefsiz mi hepsi var Müslüman (!) Türkiyemizde...

Ekonominin çarkları dursun bu beyinsiz ve şerefsizler daha neler yaparlar görürsünüz. Kimse kusura bakmasın, Türkiye son yirmi yılda Müslümanlar tarafından gayri müslim bir tarzda idare edildi...

Maalesef yüreğimiz acısa da durum bu. Türkyeyi, bizimkiler yerine Kemalistler yönetseydi hiç değilse “gâvur herifler” diye kızar, hattâ belki daha da Müslümanlaşırdık.

Ey Müslüman (!) seni Covid19 da uyandırmadıysa battık ki tam battık. Allah sonumuzu hayr eylesin.  

Yorumlar