18 °c

DOST VE DOSTLUK

Korku, şüphe ve endişelerin kol gezdiği günümüz dünyasında, sadece insanlar için değil milletler için de dostluk; ekmek gibi, su gibi hayatî bir ihtiyaçtır. Onun içindir ki devletler ve milletler arası dostluklar kurmayı, akıllı ve geleceğine emin olarak bakma endişesinde olan her devlet; millî bir ülkü ve politik gaye hâline getirmek mecburiyetindedir. Bir ülke, yer yuvarlağında sağlam dostluklar kurabildiği ölçüde söz sahibi olur ve geleceğe emin adımlarla yürür.

Dostluklar; ülkeler arasında olduğu kadar ülke sınırları içerisinde tarihi, kültürü, kaderi, kederi, sevinci bir olan insanlar için de çok önemlidir. Elbette ki aynı ülke içerisinde yaşayanların aralarında tesis edecekleri dostluklar; birliği, dirliği ve diriliği sağlar. Toprağı, bayrağı, kültürü ve ülküsü bir olan insanların dostluğu; emniyeti, huzuru, güveni, disiplini ve âhengi de beraberinde getirir. İster kardeşlik olarak yorumlayın, ister barış deyin adına, eğer bir ülke insanları arasında dostluk köprüleri kurulamamışsa veya mevcut dostluklar kaybolmaya yüz tutmuşsa; o ülkeye endişe, korku, kuşku, karmaşa hâkim olur ki bu durum; millî birlik ve bütünlüğü tehdit eden en büyük âmil olarak karşımıza çıkar.

Peki, bu kadar önemli olan dostluk nedir? Kimdir dost? Onu tesis etmenin yol ve yöntemleri var mıdır? Nasıl kurulur, niçin bozulur?

Dostluk; birbirinin iyiliğini isteyen, birbirini yürekten seven, güvenen, inanan insanların arasında kurdukları; ayakları samimiyet, güven ve sevgi olan gönül köprüsüdür. Bu köprüde kucaklaşıp kol kola girerek yürüyen insanlara da dost denir. Dost; kimi zaman sevgili, mâşuk, mahbûbe; kimi zaman da gam deminde insanın sırtını yaslayacağı çınar olur. Dost, ana dizi bilip başımızı koyarak ağladığımız yârdır. Dost, rûhumuzun bütün çıplaklığı ile huzuruna çıkabileceğimiz diğer yarımızdır. Allah Teâlâ; yarattığı, akıl ve irade nimetiyle donattığı insanlara, birbirlerine dost olmalarını öğütlemiştir.

Dost; hayatımıza renk katan, doğruya ve güzele birlikte yürüdüğümüz kişidir. İnsan, onunla huzur bulur. Hayat, onunla güzelleşir; değer ve anlam kazanır. Kazanılması güç, kaybedilmesi kolay olan bu kıymete değer biçilmez. Onun varlığı ve sıcaklığı insana huzur verir.

“Kendisine dost olmayanlar, gayrıya dost olmazlar. Kendileri ile barışa varamayanlar, gayri ile barışa varamazlar. Kaldı ki, savaş yoktur. Dünya, dostluk üzere halk edilmiştir.” demiştir Anadolu’nun gönül erlerinden Fethi Gemuhluoğlu.

Şairlere ilham, romanlara konu olan dostu ve dostluğu; insanlar arasında oluşan sevgi ve samimiyetle de sınırlayamayız. İnsanın her şeyden önce kendi kendisi ile dost olması gerekir. Kendisine emanet edilen vücudunu musibet ve hastalıklardan korumak, rûhunu kinden, kirden, kötülüklerden arındırmak; elbette vücuduna ve rûhuna dost olan insanın birinci önceliği olmalıdır. Sonra da anaya, babaya, kardeşe eşe, çocuğa dost olmalı insan. Akrabaları ile komşuları ile mensubu olduğu milleti ile dindaşı ile dost olmalı. Yaşadığı coğrafyaya, vatanına, tarihine, millî ve mânevî değerlerine, nihayetinde bütün insanlara ve yüce Allâh’ın yarattığı mahlûkata dost olmalı. Bütün bunlara dost olunursa, yaşanılan dünya cennete döner.

Her şeyin sahtesi olduğu gibi dostlukların da sahtesi, çıkara dayalı olanı vardır elbette. Sahte dostlukların insan rûhu üzerindeki tahribatı korkunçtur. Bir bakın atasözlerine, özdeyişlere… Bu konudaki yakınmaların büyük bir kısmı, gerçek değil de dost görünenlerin üzerinedir. Dostluklar basit çıkar hesaplarına dayandırılmamalıdır. Kolay kolay da insan vazgeçmemelidir dostlarından. Hata yapmaz mı dost? Yapar elbette. Hata insan içindir. Bir hata yaptı diye yılların dostluğunu bir kalemde silip atanlar, gerçek anlamda dost olamamışlardır. Mevlânâ; “Ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır.” diyor. O sebeple dostlarımızı ve dostluklarımızı değerlendirirken fedâkârlığı elden bırakmamalıyız. Sadece kendimiz için değil, dost edindiklerimiz için de yaşamayı bilmeliyiz. Dostu; «ayrı bedenlerde yaşayan tek ruh olarak» görmeliyiz.

 

Hadi Önal/Elazığ

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.