30 °c

Dörtlü İttifak Zoraki İttifak

Dörtlü İttifak:

            CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti parlamento seçimleri için ittifak yaptıklarını açıkladılar.  Tabi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ayrı ayrı girecekler.

İttifakçı bu dört parti için baraj sorunu da olmayacak.

            Çatı adayı çıkartmakta ittifak edemeyen bu partiler, anlayacağınız mecliste çoğunluğu elde etmek için parlamento seçimlerinde ittifak yaptılar!!!

            Bu ittifaktan anladığım şudur; Bekir Bozdağ’ında dediği gibi ‘’Hani zoraki nikâh derler ya, zoraki nikâh gibi zoraki bir ittifak görülüyor.’’

CHP’yi anlıyorum da, Saadet Partisini anlayamıyorum. CHP ile nasıl aynı ittifakta olur. CHP’nin muhafazakârlara yaptıklarını sağır sultan bile duymuşken. Önceki yazımda da yazdığım gibi: ''Siyasetin İki Yüzü'' demek bu oluyor işte!!!

Dolardan Rekor Üstüne Rekor:

            Fed’in (ABD Merkez Bankası) faiz karı, PMI (Proje Yönetim Enstitüsü) verileri ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileriyle, dolar 4.2310 tarihi rekoru da aşarak 4.2366 lira ile yeni tarihi rekorunu kırdı!!! Diğer döviz kurlarını yazmıyorum bile….

            Doların yükselmesi beraberinde zamları getirecektir. Örneğin benzin ve motorine zam eli kulağındadır. Keza doğalgaz, elektrik ve elektronik için de durum aynıdır. Aslında A’dan Z’ye zam gelecek desem daha doğru olur!!!

Zamlar yapılırken yetkililerden şöyle açıklama yapılıyor, dolar kurunun yükselmesiyle zam yapılmıştır. Yani zorunlu zam!

Madem hal böyle, umarım yetkililer milyonlarca çalışan ve emeklilere zam yaparken doların yükseliş seviyesine göre zam yapar. O zaman kaşıkla verilen zam, kepçeyle alınmamış olur!!!

Türkiye’nin Altın Rezervi:

Türkiye, 2018 yılının ilk çeyrek döneminde altın rezervlerine 30,7 ton daha altın ekleyerek, dünyada en fazla altın rezervine sahip ülkeler içerisinde ilk ona girmek üzere!!!

Türkiye'nin altın rezervinin 595,5 tona ulaşması iyi ancak şuan altından çok döviz rezervine ihtiyacımız var çünkü dövizin yükselişine engel olamıyoruz!!!

Eğer döviz (özellikle dolar) rezervlerinde de güçlü olursak, dövizin yükselişine engel olur ve dış kuvvetlerin bizi döviz kuruyla tehdit etmelerini önlemiş oluruz!!!

Örneğin Belçika, Avusturya, İspanya, Portekiz ve İngiltere gibi güçlü ülkelerden daha fazla altın rezervimiz var. Ancak onların döviz kurlarıyla dertleri yok, ama bizim var. Bu yüzden döviz rezervi yapmamız lazım!!!

Fenerbahçe – Beşiktaş Derbisi:

19 Nisan'da yapılan Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçında, olaylar çıkmış ve hakem Mete Kalkavan 57. dakikada skor 0-0 iken çıkan olaylar nedeniyle maçı tatil etmişti.

Derbiyle ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, maçın yarıda kaldığı andaki şartlarla, seyircisiz oynanmasına kararı vermişti.

Bu karar neticesinde Perşembe günkü karşılaşma için Fenerbahçeli futbolcular sahaya çıkmış ancak Beşiktaş daha önce açıkladığı gibi stada gelmemişti. Doğal olarak hakem de maçı iptal etti ve Fenerbahçe'nin hükmen galibiyetini tescil etti. Sonuç olarak Fenerbahçe finale çıkacak.

Bu kararla Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu adaletli bir karar vermemiştir. Karar şöyle olmalıydı: Fenerbahçe hükmen mağlup sayılmalıydı. Çünkü olayların başlamasına Fenerbahçeli taraftarlar sebep olmuştu!!!

Fenerbahçe’nin de final maçına çıkmayıp kendi kendini elemesi lazım ki hak yerini bulsun. Aksi Fenerbahçe’ye yakışmaz!!!

Halime Hatun’un (Sultan) Ölümü:

            Çarşamba akşamı 116. bölümü yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde beklenen doğum gerçekleşmiş, cihana hükmeden imparatorluğun kurucu Osman Gazi doğmuştu. Akabinde de Halime Hatun (Sultan) fenalaşarak vefat etmişti. Bunun üzerine okurlarımdan ve takipçilerimden gelen sorular şu şekilde oldu; Halime Hatun, Osman Gaziyi doğururken mi öldü?

            Tabi ki hayır!!!  Osman Gazi 1258 de doğmuş, Halime Hatun da 1281 de vefat etmiştir. Yani Osman Gazi 23 yaşındayken Halime Hatun vefat etmiştir. Halime Hatun hakkında çok fazla bilgi olmasa da vefatının 1281 tarihinde olduğu bilinmektedir.

            Peki dizi tarih hatası mı yaptı? Tabi ki yapmadı senaryo icabıydı. Ancak izleyicilerin çoğunun yanlış fikir edinmelerine sebep oldu. Herkes şunu söylüyor; Halime Hatun Osman Gaziyi doğururken öldü!!!

 

Kalın sağlıcakla.

Araştırmacı - Yazar

Ahmet Öztürk

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • Misafir 06 Mayıs 2018 01:20 sen ne anlarında futboldan beşiktaşı haklı görürsün kensi işinizi yapın

    CEVAP YAZ 1 0 (0) Öne çıkart
  • Mete Teoman 05 Mayıs 2018 16:54 Hocam çoklu konuları yazmanız güzelde kısa olmasa daha iyi olur.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart
  • Mustafa Açıkgöz 05 Mayıs 2018 16:33 Doların durdurulması lazım yoksa AKP’nin sebebi olacak. Millet beter hale geldi

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.