28 °c

Dolar!..

Bir önceki yazımda her seçim öncesi temcit pilavı gibi ortaya sürülen “Dolar seçim sonrası fırlayacak!” türden dedikodulara değinmiş ve vatandaşları dikkatli olmaya davet etmiştim. Gelin şimdi biraz bankalardaki döviz hareketlerinin seyrine bir göz atalım ve neler oluyor birlikte görelim:

Bugün bankalardaki 1.8 trilyon liralık mevduatın, 846 milyar lirası Döviz Tevdiat Hesapları (DTH) ve döviz cinsinden diğer tasarruflardan oluşuyor.

Döviz fiyatları yükselmeye başlayınca son 5 yılda bankalardaki döviz tasarrufların toplam mevduattaki payı hızla artarak son 5 yılda yüzde 33’ten 46’ya çıkmış.

Bu durumun büyük oranda, FED ve diğer merkez bankalarının davranışları, kurlardaki hızlı artış, enflasyonist beklentiler ve döviz borcu yüksek şirketlerin döviz varlıklarını artırma yönündeki hamlelerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Yakın tarihe gelirsek, geçtiğimiz şubat başında döviz bozduran vatandaşlar, 16 Şubat’tan itibaren hızla döviz alımına yönelmişler.

Yılbaşından 23 Şubat’a dek bankalardaki toplam döviz mevduatı 7.3 milyar dolar artarak 208.4 milyar dolara çıkmış...

Şimdi 2001 krizine dek geri gidelim ve yaşananları daha yakından görelim:

2001 krizinin ardından 2002'de toplam mevduat içerisinde TL'nin payı yüzde 43, DTH’nın payı ise yüzde 57 iken, ekonominin istikrara kavuşmasıyla birlikte TL’nin payı önce yüzde 50’nin, ardından da yüzde 60’ın üzerine çıkmış.

Bu oran düşen enflasyon, paradan 6 sıfır atılması, TL'ye artan güven, yabancı yatırımcının ilgisi ile daha da artarak 2010’da yüzde 70'e ulaşmış.

Dövize hücumla birlikte 2017 sonunda TL’nin payı yüzde 56’ya, DTH’ın payı yüzde 44’e yükselmiş.

27 Şubat 2019 tarihi itibariyle de TL’nin payı yüzde 54’e gerilerken, DTH’ın payı yüzde 46'ya             fırlamış!

Toplam mevduatta DTH’nın payı henüz yüzde 50’yi aşmamış olsa da, uzmanlar vatandaşın yastık altında tuttuğu döviz miktarı da dikkate alındığında döviz cinsinden tasarrufların yüzde 50’yi aştığı görüşünde.

Anlaşılan her seçim öncesi gündeme gelen, “Dolar seçim sonrası artacak!” söylentileri bayağı etkili ve vatandaşın dövize ilgisi hala çok yüksek.

Önceki yazımı, “Cumhur İttifakı seçimden büyük bir yenilgiyle çıkıp, oy oranı yüzde 40’ın altına inmediği sürece doların yükselmesini gerektirecek bir durum yok,” diye bitirmiştim.

Bakalım bekleyip birlikte göreceğiz.

 

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.