17 °c

Dolar sevicilerin hayal kırıklığı…

Birkaç gün önce Ayvalık’taydım; CHP’li genç işadamı dostum ile yine koyu bir siyasi sohbete dalmıştık.

Dolardaki yükselişin süreceğini söylüyor, hararetle hükümete yönelik eleştirilerini sıralıyordu; birden, “Siz bakmayın benim böyle konuştuğuma; ben öyle, ‘ülke batsın, ama Erdoğan ve AKP gitsin’, diyenlerden değilim. Bu ülke için gerektiğinde canımı veririm” diye ekledi ısrarla…

Aynı gün yine Ayvalık’ta bir başka işadamının ofisinde bir telefon konuşmasına kulak misafiri olunca, aha yine başladı felaket tellalları, diye geçirdim içimden:

ABD’nin vize yasağı haberini ilk duyduğumda, “Dolar biraz kıpırdarsa, al başına belayı” diye düşünmüştüm nedense.

Çünkü kimilerinde Erdoğan ve AK Parti düşmanlığı öyle bir hal almıştı ki; ister ekonomik kriz, ister darbe, ister savaş çıksın, ama Erdoğan ve AK Parti gitsin, gibi sakat bir düşünce vardı.

Her olumsuzluğu, bu sakat düşüncelerinin gerçekleşmesinin habercisi olarak görüyor ve başlıyorlardı kara propagandaya!...

Telefon konuşması bitince, şaşkın bakışlarını üzerime çevirip, “Abi dolar 4 lirayı da aşacakmış” diye haykırıverdi işadamı dostum aniden.

Önce tebessüm ederek yatıştırmaya çalıştım; sonra da dolardaki bu yükselişin geçici olduğunu, öyle bir anda 4 TL’yi aşacak bir durumun söz konusu olmadığını ve her dedikoduya da inanmaması gerektiğini anlattım uzun uzun…

Aynı günün akşamı İstanbul’a dönerken üzerinde bile durmamıştım bu dolar 4 TL’yi geçer hikayesinin.

İşadamlarının heyecanına, verip geçiştirmiştim; ne de olsa genç insanlardı ve tez canlı davranıyorlardı.

Ancak dönüşte “prof” katına yükselmiş birkaç iktisatçının yazısına göz attığımda; FED aralık ayında faizleri yükseltecek, dolar fiyatlarındaki artış devam edecek, türünden cümlelere rastlayınca işin vahametini anladım.

Anlaşılan felaket tellalları vize gerginliğini fırsat bilip yine başlamışlardı atıp tutmaya; yok hedefler şaşacak, yok dolar artmaya devam edecek, yok FED faizleri artıracak!...

Ancak yine boşa çıktı felaket tellallarının senaryosu. Vize yasağı kararının ardından ilk etapta 3.60’lardan 3.70’lere çıkan dolar, her geçen gün gevşeyerek yeniden 3.60’lara geri döndü.

Ama siz bakmayın onların açığa düşmesine; ne yüzleri kızarır, ne de özür dilerler, çünkü onlar utanmayı unutmuş bir güruhtan başka bir şey değildir; yanılsalar da, ders çıkarmazlar.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.