17 °c

Dip Dalga


Günlerdir yaptığım görüşme ve gezilerden anladığım kadarıyla tabanda büyük bir dip dalga gelmektedir. Maalesef bunu siyasiler okuyamadıklarından etraflarındaki yalakalar nedeniyle yanlış yönlendirilmekte ve yanlış kararlar almaktadırlar.
Bu dip dalga en çok Ak Partiyi vuracak gibi... Ak parti Mhp'den gelecek oylara çok güvendi ama MHP'de oy kalmadı. Hatta mhp'nin af da ısrarlı olmasını da bu açıdan okumak gerekir.
Ak parti olmasa %5 civarında kalıp meclise bile giremeyecek MHP, Bahçeli'nin kurnazlığı sayesinde mutlak bir mğlubiyetten kurtuldu. Üstelik MHP, cumhur ittifakı nedeniyle Ak Partiden de oy alacak ama fanatik MHP'liler başkanlıkta Erdoğan'a oy vermeyecekler.
Fakat Ak parti'nin bunu görecek gözleri kalmamış, sanal bir gerçeklik içerisinde yaşamaktadırlar.
En büyük hatayı listelerde halkın değil belli kişilerin istediklerini yerleştirmeleriyle büyük bir yara ve hayal kırıklığı aldılar. Çünkü onlara göre kişiler önemli değildi. Nasılolsa Erdoğan vardı ve o gidip bir konuşma yapsa, kendilerine oy verilmediği zaman ülkenin yok olacağını anlatsa. vatandaş istemediği kişileri tekrar sırtlar ve meclise gönderirdi.
Ama artık böyle değil...
Vatandaş, milletvekili ile Erdoğan arasında ayırım yapmakta ve milletvekilleri konusunda sürpriz yapmaya hazırlanmaktadır.
Pazar günkü Diyarbakır mitingi öncesinde milletvekili adaylarının yuhlanması tabanın artık kendilerine dayatılanı kabul etmeyeceğini göstermektedir.
Dip dalgalanması var dedik... özellikle Kürt seçmen çok sessiz... Sessizlik iyiye alamet değil... Bu bir kırgınlık ve tepki sessizliği...
Ak parti artık vatandaşın kendisine mahkum olmadığını ve onların alternatif partilere yönelebileceğini görmeliydi... Ama o Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kürt seçmenin oyuna muhtaç olduğunu görmesine rağmen onların kalbine gidecek yolu inşa etmedi... Kuru bir hamaset de bir yere kadar..
Ak parti teşkilatları kırgın, kızgın, küskün, yorgun ve kibirli...
Erdoğan geldi mi sorun çözülür mantığında...
Tüm teşkilat bir kişinin sırtında, ama bu seçim önceki seçimler gibi olmayacak...
Dip dalga maalesef görülmüyor, ama muhalefet kısmen hissediyor ve ellerindeki farklı yelpazeye hitap eden seçeneklerle oyları toplamaya çalışıyor...
Benim kanaatim Erdoğan'ın kıl payı seçileceği ama meclis çoğunluğunu kaybedeceği şeklinde. Gerçi MHP milletvekilleriyle bu sayıyı dengeleyeceğini düşünüyor, bu doğru fakat vatandaşın yüreğine inilmezse bu sayı da tutturulamayabilir... kaldı ki mhp'nin ipi ile nereye kadar..
Her şeyden önce Ak Parti teşkilatında Kürt seçmen davranışını doğru bir şekilde analiz edecek bir danışmanlar kurulu bulunmadığı listelerden anlamaktayız. Bölge listeleri bölge milletvekillerine emanet edilmiş, onlar da ahbab çavuş ilişkisi ile evlere şenlik listeler hazırlamışlar. Bu liste oy getirmez. Birçok kimse de sadece Ak parti logosu ve Erdoğan hatırına bu listeye oy vermez.
Öncelikle vatandaşdaki Erdoğan sevgisi yanlış okunmaktadır. Çünkü vatandaş, Cumhurbaşkanlığı ile meclis birbirinden ayrı hesaplanacak ve istemedikleri kişileri sırtlamak zorunda olmadıklarını düşüneceklerdir. Bunu düşünürken de Ak partiyi cezalandırmak ve ayar çekme dürtüsüyle hareket edeceklerdir.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 10 Haziran 2018 12:21 Çok yerinde ve doğru bir analiz.Sn.Erdoğan kazanacak ama Ak parti kaybedecek.Muhalefet de çok sevinemeyecek.Siyasette çok vedalar göreceğiz bu seçim.AK parti (Adalet yok- Kalkınma var)50/2=25 hadi ben diyeyim 32 olsun.

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.