468 Defa Okundu

Sosyalleşme, çevre gibi tanımlar da dijitalleşme ve hibrit dünya ile değişiyor. Belki de gelecekte en yakın, samimi bazı arkadaşlarınız, birlikte önemli projelere, amaçlara hizmet ettiğiniz bazı insanlar, hiçbir araya gelmediğiniz kişiler olacaklar. Fiziksel dünyada hiçbir araya gelmediğiniz, ama hibrit dünyada birlikte çok yakın çalıştığınız…

Bakın işte bunun çok güzel bir örneği: Kitle fonları.

https://www.thebalancesmb.com/best-crowdfunding-sites-4580494

Bu adresten yine Google Translate ile çeviri aşağıda: (Çok az müdahale etmem gerekti…)

“Crowdfunding terimini hiç duymamış olsanız bile, muhtemelen sosyal medyada bunun bir örneğiyle karşılaştınız. Kitle fonlaması basitçe bir proje ya da amaç için çevrimiçi olarak büyük bir grup insandan fon toplamayı ifade eder. Bireyler veya küçük işletmeler fikirleri için erken aşamada destek almak için bundan yararlanabilir.

Genellikle üç çeşit crowdfunding vardır: ödül, borç, eşitlik. Ödül crowdfunding ile, belirli bir miktar söz verdiklerinde küçük bir hediye veya ürün örneği alan destekçilere ulaşarak fonlarınızı toplayabilirsiniz. Borç crowdfunding’e gelince, bir kredi almak ve belirli bir zaman dilimi içinde ödemek amaçlıdır; bazıları bunu bir banka kredisi yerine tercih eder çünkü çok daha hızlı olabilir. Ve son olarak, ama en önemsizi değil, hisse crowdfunding, size fon sağlayan kişilere şirket sahipliğinin bir kısmını verdiğiniz anlamına gelir.

Para toplamak için bir site ararken, ücretlerin olup olmadığını ya da hepsi ya da hiçbiri bir site olup olmadığını kontrol etmek istersiniz. Pek çok platform, her bir katkıda bulunan işlemden işlem ücretlerinin yanı sıra toplam kazancınızın küçük bir yüzdesini alırken, birkaç site tümüyle ya da hiçbir şey modelini kullanmaktadır.”

İlginizi çektiyse, bu anlatımı alıntıladığım ve yukarıda adresini verdiğim sitede en iyi olarak belirledikleri 5 kitlesel fon sağlama sitesinin adresleri ve tanıtımları da bulunuyor.

Yorumlar