380 Defa Okundu

Özellikle Sonbaharda Depresyona karşı aşırı Derecede Dikkat etmeliyiz
Malûm Güneşin insan sağlığı üzerinde etkileri bilimsel bir gerçek. Güneş enerjisinin etkisinin azaldığı sonbaharda insan psikolojisi olumsuz yönde etkilenebiliyor. Güneş enerjisinin azaldığı sonbahar da  insanın depresyona girme ihtimali ise çok yüksek.

Sonbahar mevsimi olarak hüzün mevsimidir. Güneşin sıcaklığını az hissedebileceğimiz sonbaharda yaprakların dökülüşü hatta saçlarımızın bile sonbahar da dökülüşü tatilin bitimi bütün kışın iş yoğunluğuna gireceğimizin habercisi  sonbahar…

Güneşin insan sağlığı üzerinde etkileri bilimsel bir gerçek. Güneş enerjisinin etkisinin azaldığı sonbaharda insan psikolojisi olumsuz etkilenebiliyor. Araştırmalara göre; güneş enerjisinin azaldıgı sonbahar da  insanın depresyona girme ihtimali çok yüksek.

Dünyamızın en yaygın hastalıklarından biri olan depresyonda  mevsimlere göre değişiklik olabiliyor.

Psikiyatr ve Psikologlar,  özellikle sonbahar ve kış aylarında yağmurlu ve kapalı havanın insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekiyorlar.

Kış aylarının daha çok olduğu  ğün ışığının az olduğu yerlerde depresyon daha çok olduğu görülebiliyor.

Depresyonun belirtileri kişi kendini enerjisi tükenmiş  hiç bir sebebi yokken  mutsuzluk içinde hissediyorsa bunun depresyon olabilir. Bu durumun yedi günü geçmesi halinde ise mutlaka bir uzman psikoterapist  yardımına başvurulması gerekiyor. Mevsime bağlı depresyon geçiren kişilere çok kalabalık ortamlardan kaçınmaları ve mutlu olabileceği insanlarla beraber olmayı tavsiye ediyorum. Bu dönemlerde ılık banyo yapmak ve hafif egzersizliklerle yürüyüş yapmak mevsimsel depresyonu atlatmakta kolaylık sağlıyor .Hafif ve sulu gıdalar alınmasının kafeinli içecekler yerine bitki çaylarını  tüketmelerini özellikle de nane çayının içilmesinin çok yararlı olabilir.

 

Yorumlar