380 Defa Okundu

Herkes kısa süreli hafıza problemlerin ne olduğu, neler yaşandığını çok iyi bilir: Örneğin, anahtarı nereye koymuştum? Ya da şifrem neydi? Lakin orta yaştan itibaren, bu denli unsurları sürekli olarak aklınıza getiremiyorsanız ya da düşünemiyor hale geldiyseniz, bu durum kötüye işaret olabilir.

Demans riski, yaşlılığın en korkulan hastalık türlerinden biridir. Kronikleşen unutma hastalığı, artık Almanya'da yaklaşık 1,7 milyon insanı ve ayrıca dünya çapında 55 milyondan fazla insanı etkilemiş durumda ve bu durum gün be gün artmakta.

Tagesschau’a göre, WHO tarafından yapılan araştırmada, sayının 2030 yılına dek yaklaşık %40’a doğru artacağı yönünde. Almanya'da, ayrıca Federal Sağlık Bakanlığı'na göre, sayınıngünümüzde yılda 40.000 arttığına dair bulgular söz konusu.

Erken Yaşlardan İtibaren Önleyici Tedbirler Elzemdir

Mevcut duruma bakılacak olursak, bunamanınbilhassaoldukça geç aşamalarda teşhis edildiği söz konusu.

Bu hastalığa karşı, etkili tedavi şekillerin olmaması sebebiyle, erken yaşta sağlıklı ve ayrıca zihinsel, fiziksel olarak aktif yaşam tarzı gibi önleyici tedbirler çok daha elzemdir. Zira hastalığın bir kez patlak vermesinden sonra ancak ertelenebildiği gözlemlenmiştir.

Bir başka örnekle; Heidelberg'deki Alman Kanser Araştırma Merkezi (DKFZ)’in araştırmasında, elde edilen araştırma sonuçlarının, şimdilerde orta yaşta olmak üzere, 50 yaşından itibaren kısa süreli bellekteki boşlukların, ayrıca daha sonraki bunamanın erken belirtileri olabileceğini saptamaktadır. Yani kısa süreli hafızalarıyla ilgili sorunları olduğunu kanıtlayan bireylerde, hastalığa yakalanma riskinin de önemli ölçüde arttığını öngörmekteler.

Yorumlar