Çok ayıp!

Çok ayıp!

“Ekonomi krizde”, “Esnaf dükkanını siftahsız kapatıyor”, “İşsizlik rekor düzeyde” türünden cümlelere televizyonlardaki tartışma programlarında o kadar sık rastlıyorum ki, şaşırıp kalıyorum vallahi!

Bunları söyleyenler sıradan insanlar olsa hadi gülüp geçeyim, ama anlı şanlı profesörler bu lafları edince, cevap vermek farz oluyor.

Çünkü ekonomiyle pek fazla ilgisi olmayanlar, “yahu koca profesör söylüyorsa mutlaka doğrudur”, gibi bir kanıya kapılabilirler.

Oysa söylentilerle gerçekler çok farklı; gelin rakamlarla açıklayalım:

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişimi ekonomiyi olumsuz etkileyince, hükümet olası bir krizin önüne geçmek adına bir dizi önlem aldı. Hem esnafa, hem KOBİ’lere yönelik desteklere ağırlık verdi.

Önce esnafa yönelik finansal destekler gündeme geldi; ardından da KOBİ’ler mercek altına alındı.

Zira Türkiye’de toplam istihdamın yüzde 78’ini, katma değerin yüzde 55’ini, yatırımların yüzde 50’sini, ihracatın da yüzde 60’ını KOBİ’ler gerçekleştiriyor.

İşte bu nedenle hükümet; 2017 yılında kredi garanti fonu aracılığıyla 322 bin KOBİ’ye toplam 250 milyar TL kredi verdi.

KOBİ’lerin yanı sıra ihracat sektörü de çeşitli teşviklerle desteklendi. Çünkü hem ihracatın artırılması, hem de 2017 ocağında yüzde 13’lere ulaşan işsizliğin önüne geçilmesi şarttı.

Tüm bu önlemler meyvelerini vermeye başladı ve büyüme oranı 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 5.2, ikinci çeyreğinde ise yüzde 5.1’e ulaştı. Üçüncü çeyrek büyüme beklentisi ise yüzde 7.

Önlemler sadece büyümeyi değil ihracatı da domine etti. Ve ihracat 2017’nin başından itibaren istikrarlı bir artış trendine girerek 150 milyar doları aştı.

2017’nin ocak ayında yüzde 13’lerde dolaşan işsizlik de hükümetin aldığı önlemlerle birlikte düşüş trendine girdi.

Şubatta yüzde 12.6’ya düşen işsizlik oranı, martta yüzde 11.7’ye, nisanda yüzde 10.5’e, mayıs ve haziranda da yüzde 10.2’ye geriledi.

İşsizlik temmuzda yüzde 10.7’ye yükselirken, TÜİK’in açıkladığı verilere göre ağustosta inişe geçerek yüzde 10.6’ya geriledi.

Şimdi nasıl oluyor da Türkiye ekonomik büyümede yeni bir başarı hikayesi yazarken, ihracat rekor kırar, işsizlik gerilerken birileri ekonomik krizden söz edebilir?! Nasıl olur da işsizlikte rekor kırıyoruz, diyebiliriz?!

Sırf hükümete vurmak için gerçekleri çarpıtmak, yalan söylemek profesörlere yakışır mı? Ayıp, çok ayıp!

Yorumlar