28 °c

ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ…

Basında suça sürüklenen çocuk sayısında %149 artış haberlerini okuduğumda bu yazıyı kaleme almayı kendime bir borç bildim.

Öncelikle sizlerle rakamsal verileri paylaşmak istiyorum…

TÜİK’in 2017 yılında suça sürüklenen çocuklarla ilgili istatistiki verileri açıkladı…

Buna göre geçtiğimiz yıl içerisinde 17 yaş altında 107 bin 984 çocuk 25 farklı suç olayına karıştı. Öldürme, yaralama, cinsel taciz olaylarının da bulunduğu veride en yüksek oran 15-17 yaş grubunda oluştu. 15-17 yaş grubu arasında 75 bin 828, 12-14 yaş grubu arasında 23 bin 842, 11 yaş altı gurubunda ise 6 bin 954 çocuğun suça karıştığı belirlendi. TÜİK verilerinde dikkat çeken en çarpıcı durumun ise, 11 yaş altındaki 3'ü kız 16 çocuğun öldürme, 13'ü kız 325 çocuğun ise cinsel suçlara karışması oldu.

ÇOCUK SUÇLU ORANLARINDA SON 20 YILDA %400 ARTIŞ…

‘’SUÇ VE ÇOCUK TABİRLERİNİN YAN YANA GELMESİ ÇOK ACI’’

Gelelim çocuğu suç işlemeye iten nedenlere…

1-Yanlış eğitim

2-Baskıcı çocuk disiplini

3-Çocuk istismarları

4-Kültür çatışmaları

5-Sevgi ve ilgi yoksunluğu

6-Yoksulluk

7-Bilgisayar oyunları ve televizyon

8-Arkadaş ortamı…

Bu maddelerin en başında uzmanlara göre, çocuğu suça iten nedenin aile olduğu savunuluyor. Çünkü diğer sebeplerin çoğu aileden kaynaklanıyor. Ben bu yazımda bu maddelerden özellikle son zamanların kanayan yarası ikisinin üzerinde durmak istiyorum. Daha sonraki yazılarımda her maddenin üzerinden geçeceğim.

*Bilgisayar oyunları ve televizyon: Araştırmalara göre şiddet içerikli oyunlar oynamak, film veya dizi izlemek çocukları daha şiddete yatkın hale getiriyor. Çocuklar bunlar yüzünden öfkelerini kontrol edemiyor. Bilgisayar ve televizyon oyunlarında, çocuklar suçu normal bir şey olarak görüyor.

Günümüz aile yapısında 7/24 televizyonlar açık hatta çocukların odasına bile girdi. İlköğretim çağında ki çocuklar mafya dizilerinde ki karakterler gibi konuşuyor, yürüyor onlar gibi olmaya özeniyorlar. Lüks hayat gösterilen diziler düşük gelir sınıfına sahip ailelerin çocuklarını isyankâr olmaya itiyor. Gayrimeşru yaşanan hayatların süslenerek paparazzi programlarında verilmesi toplumsal ahlakın ve edebin bozulmasına sebep oluyor. Ayrıca dizilerde Türkçe’nin yanlış ve özensiz kullanımı çocukların konuşmalarının olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Bilgisayar oyunlarında şiddet içerikli oyular almış başını gidiyor. Evet oyun oynasın çocuklarımız ama adam öldürmek oyun değildir olmamalıdır. Ben çocukları oyun izlerken gördüğümde dehşete kapılıyorum, şiddet içeren oyunları oynarken aldıkları keyiften…   

Arkadaş ortamı: Çocuklar arkadaş ortamlarında hep kabul görmek istiyorlar, dışlanmak veya itilmek onları mutsuz ediyor. Bir arkadaşın davranış modelini benimsemek, suçlu davranışların yapılanmasında en önemli etkenlerden biri. Bir diğer arkadaş ortamı ise gruplaşma. Toplum tarafından kabul görmek ve birlikte mücadele etmek için gruplar kurarak bir araya geliyorlar. Maalesef bu şekilde bir araya gelen çocuklarda uyuşturucu kullanımı, gasp, hırsızlık gibi suç türleri çok daha fazla görülüyor.

Peki biz aileler ne yapmalıyız…

Çocuklara asla dizi izletmemeliyiz.

Çocuklara TV’yi eğitici ve öğretici programlar olduğunda izletmeliyiz.

Çocuklara asla şiddet içerikli oyunlar oynatmamalıyız.

Çocuklarımız kimlerle arkadaşlık ediyor bilmeli ve takip etmeliyiz.

Çocuklarımıza sınırlar koymalıyız.

ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZ, ONLARI HEP BİRLİKTE KÜTÜLÜKLERDEN KORUYALIM!!!

Kalın sağlıcakla.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Oğuz çelik 09 Ekim 2018 16:41 Çocuklara özellikle ahlak kuralları eğitimi verilmeli, Yoksa her aile eğitim verir ama ne eğitimi.

    CEVAP YAZ 0 1 (1) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.